Zobrazit tipy a triky podle:

Máte dřevo natřené tenkovrstvou lazurou a chcete nátěr obnovit?

Po jemném zbroušení lze použít naše Karbolineum extra.

Pokud nespotřebujete celý obsah balení, pečlivě jej uzavřete

Zabráníte tak jeho znehodnocení.

Víte, že 90 % úspěchu je dáno správnou přípravou podkladu?

Věnujte ji prosím velkou pozornost. Pečlivá příprava se vyplatí.

Mám čerstvě položenou střechu ze smrkových šindelů, které jsou napuštěné fungicidním přípravkem. Je toto ošetření dostatečné? Případně kdy mám provést nátěr?

Ošetření šindele fungicidním přípravkem je hlavně z důvodu toho, že se dřevo na šindele zpracovává v syrovém (mokrém) stavu a fungicid plní ochranou úlohu při skladování a schnutí před vlastní pokládkou na střechu.

Šindele již položené na střeše je potřeba ošetřit např. přípravkem Karbolineum extra, který je osvědčenou a dlouhodobou ochranou.

Nátěr by se měl provést do jednoho roku (nejpozději do dvou let) od položení šindele. Ideální doba je na podzim toho roku, kdy proběhla pokládka. Dřevo je dokonale vyschlé a přijme dostatečné množství Karbolinea a je dostatečně ošetřené na dalších asi 3–5 let.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Použil jsem epoxidový nátěr Epoxyban na podlahu garáže. Bohužel na kousku, cca 1 m² se záměr nezdařil. Přestože jsem si myslel, že jsem kvalitně rozmíchal, tak u dna se mi nepodařilo tužidlo zřejmě dobře vmíchat. Tento kousek, tedy nevytvrdl. Chci se zeptat, zda je možné tento kousek nějakým vhodným způsobem opravit?

Ano, možné to je, pokud uvedenou plochu přetřete natuženým a naředěným Epoxybanem ředidlem S 6300. Doporučuji provést štětcem a snažit se nátěr jakoby zapracovat do nevytvrdlého podkladu. Vlastní vytvrzení může trvat o něco déle než pokud je nátěr natužený správně.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebuji natřít větší plochu leštěného betonu. Je možné k tomuto účelu použít Epoxyban?

Ano, určitě to možné je, ale záleží na tom, jestli je beton jen hlazený (leštěný) mechanicky, nebo byla na povrchovou úpravu použita penetrace. To zásadně ovlivňuje savost a přilnavost podkladu.

Tehdy doporučuji provést zkušební nátěr. Pro ideální podmínky by bylo nutné povrchovou vrstvu napenetrovaného betonu odstranit, např. obroušením. Pokud se i přesto rozhodnete Epoxyban aplikovat, vynechte penetraci naředěným Epoxybanem a použijte rovnou na 1. nátěr Epoxyban neředěný.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chci natírat plechovou střechu a byla mi doporučena Vaše barva Superkov. Chci se zeptat, jak dlouho mi na střeše vydrží.

Osobně jsem viděl střechy, které byly natřené Superkovem již 14 let a nátěr byl naprosto bez poškození. Životnost nátěru nezáleží jen na nátěrové hmotě, ale v neposlední řadě také na kvalitní přípravě podkladu a samotném provedení nátěru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je nátěr Ekoban vhodný na nátěr nádrže s vodou?

Nátěr Ekoban rozhodně není vhodný k tomuto účelu, ani do trvale vlhkých prostor nebo dokonce přímo na nádrž na vodu.

K tomuto nátěru můžete použít Izoban, Epoxyban, nebo pokud jde jen o užitkovou vodu tak Tlumex plast plus.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Co použít na obnovu nátěru staré plechové střechy. Původní nátěr je stříbrný – asi na bázi asfaltu (?), a tam kde drží, nelze jej dokonale odstranit ani mechanicky. Bude na dobře držících zbytcích původního nátěru držet Superkov anebo Aluna?

Na zbytcích asfaltového nátěru nebude dobře držet ani jeden z uvedených nátěrů, protože obsahují rozpouštědla, která mohou narušit původní asfaltový nátěr.

Pokud byste chtěl použít Superkov nebo Alunu, nesmí na plechu zůstat ani zbytky asfaltového nátěru. Jestli nejde starý asfaltový nátěr odstranit, doporučuji opět použít nátěr na bázi asfaltu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chystáme se na renovaci stávající šedé syntetické betonové podlahy autodílny. Můžeme použít váš Izoban?

K tomuto účelu Izoban nedoporučuji, protože jak zmiňujete máte podlahu natřenou syntetickou barvou a Izoban by mohl původní syntetický nátěr narušit. Izoban také není příliš odolný vůči rozpouštědlům, která se i v autodílnách mohou používat (min. benzín, nafta, brzdová kapalina).

Doporučit Vám mohu Epoxyban, který neobsahuje rozpouštědla (pokud se do něj nepřidá ředidlo) a proto nenaruší původní nátěr. Navíc je výrazně mechanicky odolnější proti otěru, oděru a odolává působení většiny běžných rozpouštědel.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je možné plechovou střechu (pozink, starou cca 35 let) opatřenou cca 3x nátěrem RENOLAST přetřít nátěrem Superfest?

Bohužel, toto možné není, protože Renolast je asfaltový nátěr a Superfest by na něm praskal (a při nátěru by ho mohl částečně rozpouštět).
Doporučuji pokračovat i nadále nátěrem na bázi asfaltu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je Izoban vhodný na beton na venkovní teras pod plotem? Teras je postaven ze šalovaček (ztraceného bednění), potaženého lepidlem s perlinkou. Chci, aby nátěr chránil teras proti povětrnostním vlivům, dešti a neloupal se.

Ano, Izoban je vhodný k Vámi popsanému účelu. Loupat se nebude, pokud bude kvalitní podklad (suchý, čistý, savý).

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Stačí jeden nátěr, nebo jich musí být víc? Chceme natřít nové palubky pod střechou Karbolineem extra.

Nátěry by měly být dva, ale protože palubky tím, jak jsou obvykle vybroušené do hladka špatně sají, doporučuji udělat nátěr jeden a třeba za půl roku nátěr druhý. To už bude dřevo více otevřené a nátěr do nich bude lépe penetrovat.

I při prvním nátěru dbejte na to, aby Vám nezůstávaly místa, kde se Karbolineum docela nevsákne do dřeva. Aplikovat slabší vrstvu a dobře roztírat, aby nevznikly mapy.

Pokud z nějakého důvodu např. přístupu apod. musíte udělat dva nátěry hned, doporučuji alespoň časový odstup několika dní a slabší vrstvy.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Lze Izoban použít na umělé jezírko? Jezírko je nyní vyspraveno těsnící maltou a hodlám ještě nanést jednu vrstvu tekuté lepenky a jako finální vrstvu užít šedý Izoban. Bude mít Izoban k lepence přilnavost nebo jej mám užít rovnou na těsnící maltu?

Izoban na lepenku není vhodný, protože tento nátěr není tak pružný jako tekutá lepenka. Můžete ho použít přímo na maltu a v několika vrstvách Vám zaručí nepropustnost.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Lze Karbolilneem natřít palubky a obložení na balkónu? Je jen částečně chráněný, zato obrácený na jih (tedy voda, slunce, voda, slunce … ). Doporučujete takovéto použití a nestane se jantar světle hnědý po několika vrstvách mahagon?

Takové použití je samozřejmě možné.
Jantar se nestane po několika vrstvách mahagonem, protože při frekvenci obnovování nátěru cca 5 let, těch vrstev nebudete mít tolik. Je potřeba počítat s tím, že se natřený odstín na dřevě i dřevo samotné vlivem povětrnostních podmínek stále mění, což je ale běžné u všech nátěrových hmot.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Odráží stříbrná Aluna sluneční paprsky?

Ano, má takovou barvu díky obsahu hliníku, který zde slouží jako pigment, a odráží sluneční  paprsky.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Čím mám natřít zámkovou betonovou dlažbu před domem, aby se mi nešpinila a dala se lépe spláchnout? Chtěl bych bezbarvý nátěr nejlépe.

Z našeho sortimentu se k tomuto účelu výborně hodí Estedien.  Splňuje Vaše požadavky, ale doporučuji aplikaci provést mírně naředěným Estedienem a max. ve dvou vrstvách, aby se barva kompletně vpenetrovala do podkladu a neudělala na povrchu vrstvu nátěrového filmu.

Pozor, Estedien neobsahuje UV filtr ani pigment, a tudíž by při vytvoření vrstvy nátěrového filmu došlo k jeho žloutnutí. Jinak velmi dobře odolává působení vody a zabrání vsakování  nečistot a špinění dlažby.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jak mohu ošetřit spodek svého vozu? Mohu si koupit výrobek Tlumex plast plus a nanést jej s Tlumexem plast? Je to správná volba, nebo na zkorodovaný povrch pod Tlumex doporučujete něco jiného?

Kombinovat Tlumex plast a Tlumex plast plus vedle se samozřejmě můžete, ale smíchat dohromady nejdou. Doporučuji použít Tlumex plast plus, je to moderní materiál s vynikajícími vlastnostmi. Na zkorodovaný povrch použijte jako základ Fest primer a na ten pak nanášejte Tlumex plast plus.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mohu použít Ekoban lak na venkovní nátěr dřeva, když jsou Ekobany nátěry na beton?

Ano, určitě můžete použít Ekoban lak jak na dřevo, tak na beton, kámen atd. Pouze u toho dřeva je třeba počítat s tím, že Ekoban lak nemá UV filtr a tudíž bude dřevo žloutnout. Takže je lepší pokud bude třeba namořené do nějakého odstínu, což ho ochrání před žloutnutím. Jinak lak sám o sobě nežloutne, takže na ostatních materiálech, které nepodléhají žloutnutí, zůstává trvale čirý.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Roubenka je již jednou natřená olejem před 5 lety, mohu ji teď přetřít vaším Karbolineem?

Ano, můžete, protože z Vámi dříve použitého oleje tam sotva ještě něco zůstalo.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Který z Vašich nátěrů by měl být nejvhodnější na natření omítkové zdi v černé kuchyni (místnost na dělání zabíjaček)? Nátěr by měl odolávat stříkající vodě a měl by být omyvatelný.

Plně omyvatelný a vodě odolávající nátěr je např. Izoban nebo Ekoban Forte. Ovšem  použil bych ho jen za podmínky, že máte zdi místnosti dobře odizolované od zemní vlhkosti, protože Izoban není paropropustný vůbec a Ekoban forte jen v omezené míře. Nicméně ani v tomto případě bych nedoporučil nátěr udělat celoplošně, ale jen např. formou vysokého soklu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebuji přetřít obrubníky před domem, tak abych zakryl broušené části. Chtěl bych, aby byl nátěr šedý, matný nebo polomatný. Může to být Ekoban?

Ekoban je určen pouze do interiéru. Doporučuji použít o třídu kvalitnější  Ekoban Forte, který je vhodný jak do interiéru, tak i do exteriéru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Dříve jsme šindelovou střechu natírali Karbolineem ředěným vyjetým olejem. Je nutné stále Karbolineum extra ředit vyjetým olejem?

Karbolineum extra rozhodně není nutné (a ani to nedoporučuji) ředit ničím, natožpak vyjetým olejem! V minulých dobách se používali více či méně úspěšně různé kombinace a receptury pro nátěr dřevěných šindelů

Karbolineum extra je nejpoužívanější nátěrovou hmotou k nátěrům šindele a plně odpovídá požadavkům na ni kladených přímo ve stavu v jakém ji dodáváme na trh.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Použili jsme barvu Izoban modrý na nátěr dělících čar na betonové podlaze. Nyní potřebujeme nátěr odstranit – existuje na to nějaký odstraňovač starých nátěrů?

Izoban lze odstranit běžnými odstraňovači nátěrů. Jedna z jeho vlastností je, že lze celkem snadno opakovaně rozpustit.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jakou barvu použít na dřevěný zahradní domek tak, aby to vydrželo?

Mohu doporučit Karbolineum Extra. Je to ideální a osvědčený nátěr na dřevo se snadnou aplikací. Velmi dobře penetruje do podkladu. Suché, čisté dřevo natřete dvěma nátěry a máte hotovo. Není potřeba žádné další fungicidní napouštědlo. Nehrozí loupání nátěru, ani nebudete muset při obnově nic složitě brousit a odstraňovat.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy