Pokud nespotřebujete celý obsah balení, pečlivě jej uzavřete
Zabráníte tak jeho znehodnocení.
Epoxyban můžete přes Izoban použít, ovšem bez ředění. Dále je důležité, aby byl nátěr Izobanem dostatečně vyzrálý a neobsahoval žádná neodtěkaná rozpouštědla. To by po takové době nemělo hrozit.
Nesoudržná místa určitě mechanicky odstraňte. Lehké zdrsnění brusným papírem také můžete provést. Důsledně ovšem odsajte nečistoty, zbytky barev a rovněž co nejlépe odmastěte natíraný povrch.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPrvním penetračním, tedy naředěným Izobanem určitě nic nezkazíte.
Následné vrstvy by se měli aplikovat po odtěkání rozpouštědel. Toho známkou je, že nátěr je nelepivý. Zpravidla se k následné vrstvě přistupuje druhý den. Lépe je vždy nanášet slabší vrstvu. Silnou vrstvou může dojít k tomu, že barva déle dozrává a nátěr může být naměklý. Takže raději celkem 3 vrstvy (včetně penetrační), než pouze 2 silné.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyRozdíl je v tom, že pod bezbarvým provedením dřevo dříve zešedne. Někdo ovšem preferuje přirozené stárnutí dřeva a tento proces mu nevadí. UV ochranu v nátěru tvoří právě pigmenty. Preventivní ochrana proti plísním, mechům a houbám je stejná u tónovaných odstínů i u bezbarvé.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyDůležité je, aby stěrka byla savá a měla pevnostní parametry na uvedený typ zátěže. Dobré reference jsme měli na stěrku od firmy MAPEI s názvem NOVOPLAN maxi. Stěrku nechte vyzrát alespoň 10 dní po aplikaci.
Doporučuji stěrku neuzavírat žádnou penetrací. Penetrujete přímo naředěným Epoxybanem v doporučeném poměru naředění 2 : 1 s ředidlem S 6300.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyDůležité je před nátěrem palubky přebrousit. Sjednotíte tím více savost podkladu. Karbolineum má vlastnost delšího dosychání než jiné obdobné lazury. Je to úmyslně, aby se účinné látky vsákly co nejhlouběji do dřeva.
Problém lesklých skvrn vznikl podle všeho z důvodu, že v těchto místech byla savost dřeva nižší a na povrchu zůstalo více nátěrové hmoty. I z tohoto důvodu to chtělo nanášet Karbolineum v druhé vrstvě pouze, dokud má podklad ještě tendenci vsakovat nátěr. Takže tam přišlo více barvy, než bylo žádoucí. Jediná možnost na nápravu je, pokud není ještě nátěr doschlý, zlehka setřít přebytečnou hmotu štětcem, nebo opatrně např. houbičkou či kusem látky, která nepouští vlákna.
Postup obroušením je určitě správný. Co se týká teplot, tak nějaký určitý limit není určený. Je to spíše na pocitu, tak aby barva ještě při vyšších teplotách měla dobrý rozliv a dřevo nebylo příliš rozpálené.
Na druhou stranu pozor na zbytkovou vlhkost ve dřevě. Zejména při současném počasí vlivem deště a vysoké vlhkosti dřeva se tak může stát. S tím souvisí i delší dosychání nátěrů obecně. První vrstva se zpravidla vsákne velmi rychle. Záleží samozřejmě na kondici dřeva. Takže ve chvíli, kdy nátěr nedolepuje a opravdu vidíte, že se vsáknul, tak můžete aplikovat druhou vrstvu. Zpravidla to bývá po 1 až 3 dnech.
Rovněž si pohlídejte, abyste při druhé vrstvě nenanesla moc lazury. Natírejte do chvíle, kdy ještě lazura vsakuje do podkladu. Nános by neměl tvořit lesklý film. Přebytečnou barvu setřete hadrem.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNa omítku můžete Izoban bez problému použít. Pouze je třeba počítat s tím, že není paropropustný.
S dlažbou je to složitější. Pokud je glazovaná, to znamená hladká, nesavá, tak bych to nedoporučoval. Pokud by se jednalo např. o teraso, které není glazované a má jakousi pórovitost, pak by to mohlo fungovat. Izoban má izolační vlastnosti, takže nějakým průsakům je schopen zamezit.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvySuperkov mat je matný a Superkov satin hedvábně lesklý. Oba jsou to alkydové syntetické nátěry. Superkov Satin je navíc uretizovaný. To znamená, že má o něco lepší rozliv a kryvost. Takže jako hlavní ukazatel bych pro Vás viděl, zda nátěr chcete v matu. Mat také rovněž o něco rychleji dosychá.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNeměl by to být problém. Je ovšem nutné nanést Epoxyban na soudržnou vrstvu, která se neolupuje. Případně nátěr odstranit. Pokud budete dávat Epoxyban přímo přes Betex, tak určitě bez ředění!
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNa stříkání je lepší Tlumex plast plus. Z tohoto důvodu bych doporučil použít ten. Navíc na Tlumex plast plus máme udělané atesty na stříkací techniku od firmy Wagner. Atest je uložen na našich stránkách přímo u výrobku.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyU nivelační stěrky je podstatné, aby měla savé vlastnosti. Zbroušení před samotným nátěrem není od věci a můžete tím zlepšit pórovitost podkladu. Díky tomu se nátěr ještě lépe zapenetruje do podkladu. Před první naředěnou vrstvou ovšem důkladně odsajte prach. Protiskluzovou přísadu lze aplikovat i do Izobanu. Přidává se do poslední vrstvy.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyZáleží o jaký adhezní můstek by se jednalo. To byste musel konzultovat s výrobcem tohoto produktu. Je třeba si uvědomit, že Tlumex plast plus je asfaltový nátěr a ten se s mnoha materiály nesnáší.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyBohužel mne nenapadá jiné řešení. Odmaštění saponátem má v případě olejů své limity a navíc je, jak píšete beton kontaminovaný olejem do hloubky. Povrchové zbroušení je určitě správná volba a následně bych znova beton odmastil. Zkuste perchloretylen, to je velmi dobré odmašťovadlo.
Následný postup standardní. Barvu 1. nátěrem naředěnou zapenetrovat a pak postupovat dle našeho návodu. Na našich stránkách najdete aplikační video.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum je syntetický nátěr, takže než se odpaří rozpouštědla a barva doschne, tak je samozřejmě cítit. Zejména ve vnitřních prostorech, kde je omezeno větrání a cirkulace vzduchu, tak zápach může přetrvávat i několik dní. Karbolineum má ještě vlastnost v delším dosychání, zejména po 2. vrstvě. Takže je otázkou, zda by Vám to nevadilo z hlediska nutného pochozu po podlaze. Tam je s tím také potřeba počítat.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřes olej by Karbolineum neměl být problém použít. Pouze bych to nedoporučoval po kratší době, dejme tomu do 1 roku po natření olejem. Od Düffy nepíšete, co jste použil.
Pokud by se jednalo o tenkovrstvou lazuru, tak rovněž nevidím problém.
Každopádně bych doporučil odzkoušet Karbolineum nejdříve na malé ploše. Důvodem je posouzení výsledného odstínu přes starší nátěry a také délka dosychání.
Při Vámi uvedené ploše budete potřebovat cca 7 až 10 kg barvy celkem. Myšleno tedy na penetraci a následně 2 neředěné vrstvy. Velmi záleží na pórovitosti a savosti podkladu.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPři opravě betonu je důležité použít materiál, který bude pevný, soudržný a mechanicky odolný vůči uvažované zátěži. Pro nátěr naší barvou je rovněž potřeba, aby měl alespoň částečnou savost.
Doporučil bych použít Epoxyban, který má větší odolnost proti solím a jiným látkám nejen v garážích. První nátěr proveďte ředěný a následně 1 až 2 vrstvy.
Určitě se koukněte na produktové stránce Epoxybanu na aplikační video.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNeměl by v tom být problém. Pouze upozorňuji, že bezbarvé provedení nemá v sobě UV filtr. To je ovšem stejné i u jiných výrobců.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyUrčitě tento přípravek na Vámi zmiňovaný problém můžete použít. Mechy a lišejníky dokáže likvidovat velmi účinně. Použití na dřevo v návodu nemůžeme zmiňovat z legislativních důvodů.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyAni v jednom případě nevidím žádný zásadní problém. U nového, ničím neošetřeného dřeva doporučujeme 2 vrstvy. Relativní vlhkost dřeva max. 15 %.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPokud máte místy povrch již natřen Gumoasfaltem, pak bych doporučil použít spíše Tlumex plast plus. Důvod je ten, že Gumoasfalt je asfaltový nátěr a přes ten by přetření Estedienem mohl být problém.
Tlumex plast plus je rovněž asfaltový nátěr, takže se oba produkty bez problému snesou.
Druhá záležitost se zřejmě podle Vašeho vyjádření týká podlahy. Popsaný problém zřejmě spočívá v tvorbě plísně. Zde by opravdu byl lepším řešením než Savo náš Detastop. Otázkou je spíše důvod tvoření plísní. Podle všeho se může jednat o vzlínání zemní vlhkosti a příčinou je tvoření plísní. To už je spíše stavební problém a ten Detastop zcela nevyřeší. Další problém může nastat v momentě, kdy podlahu uzavřete nátěrem a vlhkost se může začít vrážet do stěn. Další problém může nastat u samotné barvy, která se vlivem vlhkosti může začít olupovat. Ideální by bylo změřit procento vlhkosti vlhkoměrem.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy1/ S vlhkostí v podkladu je problém. Spodní vlhkost bude působit na nátěr negativně. V horším případě nemusí barva z důvodu vlhkého podkladu ani dozrát, případně se může po čase začít odlupovat. Zmíněný Gumoasfalt určitě pod Epoxyban nemůžete dát. To by nefungovalo. V případě garáže se Vám vlhkost po uzavření betonu nátěrem může začít tlačit do stěn.
2+3+4/ Čipsy do nátěru můžete přidat, ale přímo při natírání. Pak již začne barva tvrdnout a čipsy by se tam nezakotvily. Přelakovat Epoxyban podle mého názoru nemá žádný význam. Navíc byste ztratil částečně mechanickou odolnost samotného systému
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyZáměna ředidla způsobí trochu delší dosychání, ale zejména může být problém ve výsledných mechanických vlastnostech. Nátěr může zůstat naměklý a ovlivní to jeho zátěžovost.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyV tom bych problém neviděl. Spíše je otázkou kde OSB desky máte umístěné. Také počítejte s tím, že Karbolineum nemá krycí schopnosti. Jedná se o tenkovrstvou lazuru.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNa dlažbu, zejména glazovanou bych z důvodu přilnavosti od nás nic osobně nedoporučoval. Pokud by dlažba nebyla glazovaná a měla nějakou pórovitost, pak by šel použít Epoxyban. Zde ovšem počítejte, že vlivem UV záření nátěr křídovatí a tím pádem ztrácí lest a žloutne.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum extra lze přes Luxol bez problémů použít. Luxol má stejnou vlastnost jako Karbolineum, to znamená, že se nijak zásadně neolupuje. Degraduje vlivem času pouze sprašováním nátěru. To znamená, že není potřeba starou barvu před aplikací Karbolinea nijak brousit. Povrch zbavte pouze prachu, nečistot, případně mechů a lišejníků. Zlehka přebrousit rovněž můžete, ale není to zpravidla potřeba.
Rozdíl mezi těmito přípravky je v obsahu sušiny. Karbolineum má oproti Luxolu o dosti vyšší obsah sušiny. To jsou látky, které ve dřevě zůstávají po odpaření rozpouštědel. Dále náš přípravek obsahuje navíc látky, které preventivně chrání proti napadení plísněmi, mechy a řasami. Tím pádem zároveň plní i funkci napouštědla. Karbolineum je díky svému obsahu
i mastnější, což vylepšuje vodoodpudivost.
Na nesoudžný povrch neexistuje ideální barva. Vždy může dojít k problému, že se barva olupuje i s betonem.
Vyspravit by to dokázal Epoxyban, ale nejdříve se musíte dostat na soudržný beton, případně vystěrkovat znova.
Karbolineum mimo jiné obsahuje i biocidní látky z tohoto důvodu nemá přípravek atest na potraviny. Na druhou stranu by se z lazury v zaschlém stavu neměli žádné škodlivé látky uvolňovat. Karbolineum velmi dobře odolává vlhkosti. Samozřejmě jsou na trhu i šetrnější přípravky. Pokud nebude zelenina přímo v kontaktu s nátěrem, tak by problém být neměl.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřetřít to určitě můžete. Je třeba ovšem počítat s tím, že i přetření odstínem palisandr bude do jisté míry odstínově ovlivněno již natřeným odstínem mahagon. Ale myslím, že to nebude nic zásadního, jelikož palisandr je poměrně tmavý odstín. Každopádně bych si to odzkoušel nejdříve na malé ploše. Kupte si nejdříve malé balení 0,7 kg a uvidíte. Ještě pozor na velké vrstvení nátěrů. Pak by již mohla jít lazura až do lesku a navíc by do budoucna hrozilo možné olupování. To jinak Karbolineum nedělá, pokud máte natřené 2 až 3 vrstvy.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřetření Fest primeru v doporučeném intervalu je z důvodu lepší provázanosti s následnou barvou, ve Vašem případě Superkovem satin. Myslím, že určitě nebudete první ani poslední, kdo tento interval nedodrží.
Může to mít do budoucna vliv na kratší životnost celého nátěrového systému. Vždy je samozřejmě lepší dodržet doporučení výrobce, ale i delší prodleva by každopádně neměla způsobit nějaké brzké odlupování nátěru.
Penetrace je myšlena tak, že 1. nátěr se ředí v poměru 1:5 až 1:10 s vodou. Myšleno, že vody je větší obsah. Ředění je odvislé od savosti a pórovitosti podkladu. Čím méně savý, tím větší obsah vody.
V případě hodně savých podkladů se může penetrace i zopakovat. Následně pak alespoň 2 vrstvy neředěné samotné barvy.
Pravdou je, že na matných nátěrech jsou obecně více vidět nečistoty a jejich udržovatelnost je trochu horší než je to u lesklých barev. Superkov by neměl být problém přetřít vrchní barvou uvedeného typu.
Z našeho portfolia můžeme ovšem nabídnou barvu Superkov satin, která má velmi slušný stupeň lesku. Svým odleskem je tak trochu kompromis mezi uvedenými dvěma barvami. Navíc máte jistotu, že se barvy mezi sebou snesou.
Každopádně v případě použití dalšího nátěru by měl stačit Superkov mat natřít pouze v jedné vrstvě. Velké vrstvení barev také není úplně optimální. Celý nátěrový systém může částečně ztratit mezivrstvou pružnost.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyVlhkost ve dřevě není žádoucí při jakémkoliv nátěru. Takže určitě bych nějaký čas počkal. Pokud jsou trámy čerstvě nařezané, tak určitě při dobrém počasí čím déle, tím lepé. Vlhkost se dá změřit vlhkoměrem, ale chápu, že ne každý má tu možnost. Karbolineum je tenkovrstvá lazura a je schopna ještě část vlhkosti propustit ven a nechá dřevo tzv. dýchat. Ovšem i to má své limity. Ve chvíli, kdy se rozhodnete natírat, tak bych ve vašem případě dal pouze 1 vrstvu a třeba před zimou přidal druhý nátěr.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum extra lze použít i na starší nátěry. Důležité je, aby předchozí nátěr neměl tendenci se olupovat. To zpravidla dělají laky, nebo silnovrstvé lazury. Ve Vašem případě podle všeho tomu tak není.
Určitě není od věci stávající plochu připravit, jak sám píšete alespoň lehkým přebroušením. To i z důvodu problému s lišejníky. Mimo jiné velmi dobrý přípravek na takto napadené plochy je náš Detastop koncentrát.
Následně pak můžete Karbolineum extra použít. Záleží na míře savosti podkladu, ale předpokládám, že to bude chtít 2 vrstvy naší barvy. Je třeba ovšem počítat, že Karbolineum je tenkovrstvá lazura. To znamená, že podklad z hlediska odstínu a odlesku zcela nesjednotí. Důvodem je různá savost a stav plochy ovlivněný předchozími nátěry a zřejmě již i zešednutím dřeva vlivem času. Pravdou je, že lépe to dokáží tmavší odstíny.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum lze použít i do interiéru. Je třeba pouze počítat s tím, že se jedná o syntetický nátěr a při zasychání je nějaký čas cítit. Po dokonalém proschnutí se ovšem z lazury nic neuvolňuje a tudíž by neměla mít ani negativní vliv na zdraví. Na druhou stranu je díky této své vlastnosti s delším dosycháním používaná zejména v exteriéru. Otázkou je, zda prostory již používáte k bydlení, nebo jsou ve stadiu stavby. Pak bych v tom zase takový problém neviděl.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyOtázkou je nejenom jak dlouho po dešti natírat, ale také jaká je momentální vzdušná vlhkost, teplota, atd. My uvádíme maximální vlhkost podkladu cca 15 % relativní vlhkosti. Chápu ovšem, že málo kdo má možnost vlhkost změřit. Proto doporučuji počkat na lepší, slunečné počasí a třeba alespoň až po 3 dnech natírat. To souvisí i s doschnutím barvy – cca minimálně 24 hodin aby nepršelo.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyZ důvodů minimální pórovitosti je omezená savost podlahy a barva není schopna zakotvit v podkladu jako např. na betonu. Ve finále to může ovlivnit zátěžovost a životnost nátěru. Z tohoto důvodu by nebylo od věci před nátěrem podlahu přebrousit. Důvodem je i to, že se často tyto podlahy uzavírají jakousi penetrací a i ta ovlivňuje chování barvy.
Ještě lepší řešení by bylo použití našeho dvousložkového nátěru Epoxyban.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyJako penetraci doporučujeme přímo Epoxyban naředěný v poměru 2 : 1 s ředidlem S 6300. V případě větší savosti podkladu lze penetraci i zopakovat. Při Vaší ploše budete potřebovat cca 12 kg nátěrové hmoty.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřetíratelnost je myšlena tak, že v případě potřeby oproti Tlumexu plast lze přes něj aplikovat jiné nátěry. Na druhou stranu nemá antikorozní pigment. Takže bych hlavně podklad opatřil základovou antikorozní barvou.
Je otázkou, zda chcete stříbrný nátěr. Pokud tomu tak není, tak je zbytečné dávat přes základ ještě Tlumex speciál a další barvu v jiném odstínu.
Tlumex speciál nelze stříkat z důvodu recyklátu z polystyrenu, který je v něm obsažen. Barva při tlakovém stříkání dělá pavučiny a nelze prakticky stříkáním nanést.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřes Luxol lze Karbolineum určitě použít. Pokud se předchozí nátěr přímo neolupuje a je pouze tzv. sprášený, pak by mělo stačit odstranit nečistoty a podklad by měl být před nátěrem suchý.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvySuperfest má orientačně životnost cca kolem 7 let. Velmi ale, stejně jako u jiných nátěrů záleží na stavu podkladu a přípravě před samotnou aplikací. Pokud není na střeše rez, tak můžete použít přímo naši barvu. Doporučuji 2 neředěné vrstvy. Před nátěrem očistit a odmastit např. vodou se saponátem a následně opláchnout čistou vodou. Pozor na teploty – ideální cca kolem 20 °C.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum extra je ideální použít na ploty, dřevěné fasády, pergoly, chaty, apod. Ve Vašem případě bych upozornil na delší dosychání a možné dolepování nátěru i v řádu dnů. Platí to zejména u tvrdého broušeného dřeva a po druhé vrstvě. To často bývá použito právě u zahradního nábytku. Z tohoto důvodu bych asi raději volil jinou, rychleji dosychající lazuru.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyEpoxyban je syntetická dvousložka. Jedná se ovšem o téměř 100 % sušinu, tzn., že neobsahuje rozpouštědla. Takže v případě vrchního nátěru není zápach nijak zásadní. Více je barva cítit v první penetrační vrstvě, kdy se ředí ředidlem S 6300. Po odpaření rozpouštědel a vyvětrání se z nátěru dále nic neuvolňuje. Samozřejmě vjem zápachu může být u každého jedince individuální.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyHydroban je na stejném principu jako Izoban, takže přetření OK po nějaké předpřípravě.
Nejde ovšem o vodou ředitelnou barvu, jak píšete.
Otázkou je, zda budete muset ředit. Pokud by Hydroban držel, pak bez ředění, nebo jen mírně. Cítit to samozřejmě je, ale v případě bez ředění ne tolik.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyDěkujeme za milé reference. Karbolineum extra nemá atest na potraviny, dětské hračky a nábytek. Jedná se o syntetický nátěr obsahující biocidní látky jako prevence proti plísním a houbám. Její vlastností je i to, že trochu déle dosychá a může i nějaký delší čas dolepovat. To platí ovšem zejména u hladkého, více zbroušeného dřeva a silnější vrstvy. Po zaschnutí se ovšem z nátěru nic neuvolňuje.
Z hlediska použití na dětské hřiště nevidím zásadní problém, u stolu bych možná z výše uvedených důvodů volil jinou alternativu.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyUrčitě, to není problém. Ideální je natírat další vrstvu po vytvrzení předcházející cca do 24 hodin. Pokud to ovšem bude déle, tak se nic zásadního neděje.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPřes Xyladecor by neměl být problém Karbolineum přetřít. Obě lazury mají vlastnosti tenkovrstvé lazury, tudíž nebude potřeba předchozí nátěr ani moc brousit. Každopádně lehkým přebroušením nic nezkazíte. Záleží, zda se místy třeba neolupuje. Myslím spíše, že Xyladecor bude pouze tzv. sprášený a póry dřeva budou otevřené.
Nyní doporučuji 2 vrstvy Karbolineem extra.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum obsahuje biocidní látky, které preventivně působí proti plísním a houbám. Samozřejmě je to jistý druh chemie a jedná se o syntetický nátěr. Barvu nemáme atestovanou na dětské hračky a nábytek. Jednou z vlastností je trochu delší dosychání, takže může po 2. vrstvě trochu déle dolepovat. Na druhou stranu Vás mohu ujistit, že po zaschnutí se z barvy nic neuvolňuje a na dotek není určitě nijak závadná. Kromě jiného se používá i na nátěry dětských prolézaček, apod.
Takže, pokud ji použijete pro soukromé účely a pokud děcko vyloženě natřený povrch neolizuje, pak by neměl být problém.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyTerasa bude z modřínu, takže bez problému. Doporučuji ji nejprve odmastit (např. terpentýnem). Podhledy jsou smrkové, s barevným rozdílem je tedy třeba počítat. Rovněž počítejte s častější obnovou na pochozích plochách, proti mechanicky nenamáhaným.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPokud se jedná o exteriér sauny, tak v tom žádný problém nevidím, včetně modřínových šindelů. Pokud by se jednalo o vnitřek sauny, tak tam určitě ne.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyDoporučujeme tmel MASTER od firmy BKP group. Jedná se o dvosusložkový polyesterový tmel. Po vytvrdnutí tmelu jej před samotným nátěrem břebruste. Je třeba počítat ovšem s tím, že díky jiné pórovitosti vytmelených míst bude trochu jiný vizuální vzhled podkladu po nátěru než na zbytku podlahy. Je to způsobeno odlišnou savostí i samotným odleskem nátěrové hmoty.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyHloubková impregnace samozřejmě do jisté míry zamezuje proniknutí následného nátěru do dřeva. Přesto byste z našeho portfolia mohl použít tenkovrstvou lazuru Karbolineum extra.
I tak doporučuji odzkoušet nátěr na malé ploše. Tlaková impregnace určitě ovlivní konečný vzhled nátěru. Myšleno z hlediska odstínu oproti našim vzorkovníkům. Vyrábíme i malé 0,7 kg balení.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyVe špiněním problém nebude. Pouze tím, že nátěr déle dosychá, tak může mírně dolepovat ještě po delším čase. Toto platí zejména v případě hladkého, zbroušeného podkladu a při vyšších teplotách.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyLze ji použít i ve Vašem případě. Pouze bych možná doporučil pro zvýšení mechanické odolnosti nátěr přelakovat bezbarvým zátěžovým lakem. Nejlépe na syntetické bázi. Ten zajistí to, že se naše lazura nevyšlape a budete mít delší životnost celého nátěrového systému. Navrhuji např. Lazurol pochozí lak.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyV tomto případě bych použil odstín jantar. Ten je, pominu-li bezbarvou variantu nejsvětlejší.
Karbolineum extra je tenkovrstvá lazura určená zejména do exteriéru. Lze použít i do vnitřních prostor, pouze počítejte s tím, že do doby než odtěkají rozpouštědla, tak je trochu cítit. Po zaschnutí a odvětrání prostor se již nic neuvolňuje. Používá se zejména na ploty, chaty, pergoly, šindelové střechy, apod.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyZřejmě máte na mysli Karbolineum extra /nepíšete název/. V jeho použití na tento podklad bych problém neviděl. Pouze je třeba si uvědomit, že se jedná o tenkovrstvou lazuru a ta Vám podklad pouze napustí a ne zcela zakryje jako např. krycí barva. Pokud Vám toto nevadí, pak můžete aplikovat.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyUrčitě by chtěl olej alespoň trochu mechanicky očistit zbroušením. Rozumím tomu, že je určitě hluboko zapuštěn ve dřevu, takže ta příprava podkladu má své limity. Karbolineum extra použít můžete, ale nejdříve by bylo dobré odzkoušet to na malé ploše.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPoužít jej lze v interiéru i exteriéru. Takže teploty standardní odpovídající našim podmínkám. V exteriéru mají epoxidové nátěry tendenci vlivem UV záření křídovatět. Takže po čase vyblednou a zežloutnou. Jejich mechanická odolnost zůstává.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvySamozřejmě by bylo nejlepší použít opět Epoxyban, ale ten neděláme v černém odstínu. Jediné co mne napadá z našeho portfolia je Izoban. Ten děláme žlutý i černý.
Jedná se rovněž o syntetiku, ale jednosložkovou. Pokud tam nebude silnější mechanický pohyb, tak by to mělo nějaký čas „fungovat“. Výhodou je, že Izoban se velmi jednoduše dá po čase obnovit jednoduchým přetřením. Každopádně, pokud jej použijete, tak v tomto případě neředit a použít po rozmíchání přímo z plechovky.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPokud nechcete podlahu ošetřit např. proti škůdcům, tak aplikujte v první vrstvě přímo barvu naředěnou s vodou cca 1 : 5 až 1 : 7. Následně přes to 1 až 2 vrstvy neředěné.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyOšetření šindele fungicidním přípravkem je hlavně z důvodu toho, že se dřevo na šindele zpracovává v syrovém (mokrém) stavu a fungicid plní ochranou úlohu při skladování a schnutí před vlastní pokládkou na střechu.
Šindele již položené na střeše je potřeba ošetřit např. přípravkem Karbolineum extra, který je osvědčenou a dlouhodobou ochranou.
Nátěr by se měl provést do jednoho roku (nejpozději do dvou let) od položení šindele. Ideální doba je na podzim toho roku, kdy proběhla pokládka. Dřevo je dokonale vyschlé a přijme dostatečné množství Karbolinea a je dostatečně ošetřené na dalších asi 3–5 let.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyAno, možné to je, pokud uvedenou plochu přetřete natuženým a naředěným Epoxybanem ředidlem S 6300. Doporučuji provést štětcem a snažit se nátěr jakoby zapracovat do nevytvrdlého podkladu. Vlastní vytvrzení může trvat o něco déle než pokud je nátěr natužený správně.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyAno, určitě to možné je, ale záleží na tom, jestli je beton jen hlazený (leštěný) mechanicky, nebo byla na povrchovou úpravu použita penetrace. To zásadně ovlivňuje savost a přilnavost podkladu.
Tehdy doporučuji provést zkušební nátěr. Pro ideální podmínky by bylo nutné povrchovou vrstvu napenetrovaného betonu odstranit, např. obroušením. Pokud se i přesto rozhodnete Epoxyban aplikovat, vynechte penetraci naředěným Epoxybanem a použijte rovnou na 1. nátěr Epoxyban neředěný.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyOsobně jsem viděl střechy, které byly natřené Superkovem již 14 let a nátěr byl naprosto bez poškození. Životnost nátěru nezáleží jen na nátěrové hmotě, ale v neposlední řadě také na kvalitní přípravě podkladu a samotném provedení nátěru.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNátěr Ekoban rozhodně není vhodný k tomuto účelu, ani do trvale vlhkých prostor nebo dokonce přímo na nádrž na vodu.
K tomuto nátěru můžete použít Izoban, Epoxyban, nebo pokud jde jen o užitkovou vodu tak Tlumex plast plus.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNa zbytcích asfaltového nátěru nebude dobře držet ani jeden z uvedených nátěrů, protože obsahují rozpouštědla, která mohou narušit původní asfaltový nátěr.
Pokud byste chtěl použít Superkov nebo Alunu, nesmí na plechu zůstat ani zbytky asfaltového nátěru. Jestli nejde starý asfaltový nátěr odstranit, doporučuji opět použít nátěr na bázi asfaltu.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyK tomuto účelu Izoban nedoporučuji, protože jak zmiňujete máte podlahu natřenou syntetickou barvou a Izoban by mohl původní syntetický nátěr narušit. Izoban také není příliš odolný vůči rozpouštědlům, která se i v autodílnách mohou používat (min. benzín, nafta, brzdová kapalina).
Doporučit Vám mohu Epoxyban, který neobsahuje rozpouštědla (pokud se do něj nepřidá ředidlo) a proto nenaruší původní nátěr. Navíc je výrazně mechanicky odolnější proti otěru, oděru a odolává působení většiny běžných rozpouštědel.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyBohužel, toto možné není, protože Renolast je asfaltový nátěr a Superfest by na něm praskal (a při nátěru by ho mohl částečně rozpouštět).
Doporučuji pokračovat i nadále nátěrem na bázi asfaltu.
Ano, Izoban je vhodný k Vámi popsanému účelu. Loupat se nebude, pokud bude kvalitní podklad (suchý, čistý, savý).
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyNátěry by měly být dva, ale protože palubky tím, jak jsou obvykle vybroušené do hladka špatně sají, doporučuji udělat nátěr jeden a třeba za půl roku nátěr druhý. To už bude dřevo více otevřené a nátěr do nich bude lépe penetrovat.
I při prvním nátěru dbejte na to, aby Vám nezůstávaly místa, kde se Karbolineum docela nevsákne do dřeva. Aplikovat slabší vrstvu a dobře roztírat, aby nevznikly mapy.
Pokud z nějakého důvodu např. přístupu apod. musíte udělat dva nátěry hned, doporučuji alespoň časový odstup několika dní a slabší vrstvy.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyIzoban na lepenku není vhodný, protože tento nátěr není tak pružný jako tekutá lepenka. Můžete ho použít přímo na maltu a v několika vrstvách Vám zaručí nepropustnost.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyTakové použití je samozřejmě možné.
Jantar se nestane po několika vrstvách mahagonem, protože při frekvenci obnovování nátěru cca 5 let, těch vrstev nebudete mít tolik. Je potřeba počítat s tím, že se natřený odstín na dřevě i dřevo samotné vlivem povětrnostních podmínek stále mění, což je ale běžné u všech nátěrových hmot.
Ano, má takovou barvu díky obsahu hliníku, který zde slouží jako pigment, a odráží sluneční paprsky.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyZ našeho sortimentu se k tomuto účelu výborně hodí Estedien. Splňuje Vaše požadavky, ale doporučuji aplikaci provést mírně naředěným Estedienem a max. ve dvou vrstvách, aby se barva kompletně vpenetrovala do podkladu a neudělala na povrchu vrstvu nátěrového filmu.
Pozor, Estedien neobsahuje UV filtr ani pigment, a tudíž by při vytvoření vrstvy nátěrového filmu došlo k jeho žloutnutí. Jinak velmi dobře odolává působení vody a zabrání vsakování nečistot a špinění dlažby.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKombinovat Tlumex plast a Tlumex plast plus vedle se samozřejmě můžete, ale smíchat dohromady nejdou. Doporučuji použít Tlumex plast plus, je to moderní materiál s vynikajícími vlastnostmi. Na zkorodovaný povrch použijte jako základ Fest primer a na ten pak nanášejte Tlumex plast plus.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyAno, určitě můžete použít Ekoban lak jak na dřevo, tak na beton, kámen atd. Pouze u toho dřeva je třeba počítat s tím, že Ekoban lak nemá UV filtr a tudíž bude dřevo žloutnout. Takže je lepší pokud bude třeba namořené do nějakého odstínu, což ho ochrání před žloutnutím. Jinak lak sám o sobě nežloutne, takže na ostatních materiálech, které nepodléhají žloutnutí, zůstává trvale čirý.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyAno, můžete, protože z Vámi dříve použitého oleje tam sotva ještě něco zůstalo.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyPlně omyvatelný a vodě odolávající nátěr je např. Izoban nebo Ekoban Forte. Ovšem použil bych ho jen za podmínky, že máte zdi místnosti dobře odizolované od zemní vlhkosti, protože Izoban není paropropustný vůbec a Ekoban forte jen v omezené míře. Nicméně ani v tomto případě bych nedoporučil nátěr udělat celoplošně, ale jen např. formou vysokého soklu.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyEkoban je určen pouze do interiéru. Doporučuji použít o třídu kvalitnější Ekoban Forte, který je vhodný jak do interiéru, tak i do exteriéru.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyKarbolineum extra rozhodně není nutné (a ani to nedoporučuji) ředit ničím, natožpak vyjetým olejem! V minulých dobách se používali více či méně úspěšně různé kombinace a receptury pro nátěr dřevěných šindelů
Karbolineum extra je nejpoužívanější nátěrovou hmotou k nátěrům šindele a plně odpovídá požadavkům na ni kladených přímo ve stavu v jakém ji dodáváme na trh.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyIzoban lze odstranit běžnými odstraňovači nátěrů. Jedna z jeho vlastností je, že lze celkem snadno opakovaně rozpustit.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvyMohu doporučit Karbolineum Extra. Je to ideální a osvědčený nátěr na dřevo se snadnou aplikací. Velmi dobře penetruje do podkladu. Suché, čisté dřevo natřete dvěma nátěry a máte hotovo. Není potřeba žádné další fungicidní napouštědlo. Nehrozí loupání nátěru, ani nebudete muset při obnově nic složitě brousit a odstraňovat.
Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy