Zobrazit tipy a triky podle:

Zbavte se plísně na stěnách jednou provždy

Detastop plíseň zlikviduje, malířský nátěr Detakryl má vysoké překrývací schopnosti a preventivní účinky.

Pokud nespotřebujete celý obsah balení, pečlivě jej uzavřete

Zabráníte tak jeho znehodnocení.

Víte, že 90 % úspěchu je dáno správnou přípravou podkladu?

Věnujte ji prosím velkou pozornost. Pečlivá příprava se vyplatí.

Pred pár mesiacmi som natrel betónovú podlahu v garáži náterom Izoban (penetrácia + tri vrstvy). Podlahu som nechal vyschnúť niekoľko dní, potom som tam bežne parkoval auto (vačšinou na noc). Po pár dňoch sa mi na miestach pod kolesami začali objavovať na farbe pľuzgiere a na jednom mieste sa farba na kúsku odlúpila. Chcel by som sa Vás spýtať, či by som mohol natrieť dva pásy pod kolesá náterom Epoxyban, ktorý by mohol zvládnuť zaťaženie kolies, priamo na už existujúci Izoban náter? Bude potrebné existujúci Izoban náter nejako zdrsniť napr. drôtenou kefou? Bude potrebný penetračný náter?

Epoxyban můžete přes Izoban použít, ovšem bez ředění. Dále je důležité, aby byl nátěr Izobanem dostatečně vyzrálý a neobsahoval žádná neodtěkaná rozpouštědla. To by po takové době nemělo hrozit.

Nesoudržná místa určitě mechanicky odstraňte. Lehké zdrsnění brusným papírem také můžete provést. Důsledně ovšem odsajte nečistoty, zbytky barev a rovněž co nejlépe odmastěte natíraný povrch.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám dotaz ohledně nátěru betonové podlahy v garáži, podlaha je kletovaná a tím pádem moc nesavá. Podle Vaší poradny jsem vyčetl, že bych měl podlahu natřít rovnou nátěrem a nedávat penetraci 1 : 1 Izoban s ředidlem. Pokud bych se rozhodl i tak pro penetraci a až potom na klasický nátěr neředěným Izobanem, jak dlouho musím čekat na vytvrdnutí mezi jednotlivými vrstvami? Pro představu, natřu podlahu penetrací = Izoban s ředidlem a počkám jak dlouho než provedu nátěr neředěným? A pokud se rozhodnu dát i druhou vrstvu jak dlouho musím počkat?

Prvním penetračním, tedy naředěným Izobanem určitě nic nezkazíte.

Následné vrstvy by se měli aplikovat po odtěkání rozpouštědel. Toho známkou je, že nátěr je nelepivý. Zpravidla se k následné vrstvě přistupuje druhý den. Lépe je vždy nanášet slabší vrstvu. Silnou vrstvou může dojít k tomu, že barva déle dozrává a nátěr může být naměklý. Takže raději celkem 3 vrstvy (včetně penetrační), než pouze 2 silné.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chystám se na nátěr nově stavěného dřevníku a vnějších přesahů krovů na domě (cca 15 let stará konstrukce). Dostal jsem tip na Karbolineum a jeho vlastnosti mne natolik zaujaly, že jsem se rozhodl ho použít. Preferuji bezbarvý nátěr pro zachování přirozeného vzhledu dřeva. V technickém listu jsem se dočetl, že bezbarvá varianta postrádá UV ochranu a měla by se použít v kombinaci s jinou pigmentovanou variantou. Prosím o vysvětlení… Znamená to, že pokud použiji v exteriéru pouze bezbarvý nátěr (dvě vrstvy), že bude ochrana nedostatečná, nebo bude potřeba obnovovat nátěr častěji? Prosím o vysvětlení v čem bude rozdíl.

Rozdíl je v tom, že pod bezbarvým provedením dřevo dříve zešedne. Někdo ovšem preferuje přirozené stárnutí dřeva a tento proces mu nevadí. UV ochranu v nátěru tvoří právě pigmenty. Preventivní ochrana proti plísním, mechům a houbám je stejná u tónovaných odstínů i u bezbarvé.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Zakoupil jsem barvu na podlahu, při čištění betonu jsem zjistil, že bude potřebovat srovnat podlahu, místy mám rozdíl výšky až 1cm. Bude se jednat o podlahu v dílně (cca 20 m2), kde bude stát mimo jiné i motocykl. Dokážete mi doporučit nějakou vhodnou stěrku pod barvu a dobu jejího zrání?

Důležité je, aby stěrka byla savá a měla pevnostní parametry na uvedený typ zátěže. Dobré reference jsme měli na stěrku od firmy MAPEI s názvem NOVOPLAN maxi. Stěrku nechte vyzrát alespoň 10 dní po aplikaci.

Doporučuji stěrku neuzavírat žádnou penetrací. Penetrujete přímo naředěným Epoxybanem v doporučeném poměru naředění 2 : 1 s ředidlem S 6300.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Natírám palubky do podhledu střechy Karbolineem. První nátěr se dokonale vsákl do dřeva. Druhou vrstvu jsem natíral min. 2 dny po prvním, takže první vrstva měla dostatek času se vsáknout a uschnout. Zasychání druhé vrstvy trvá podstatně déle a i přesto, že jsem myslím, dodržel postup výrobce, zůstávají lesklá místa. Tak co jsem udělal špatně?

Důležité je před nátěrem palubky přebrousit. Sjednotíte tím více savost podkladu. Karbolineum má vlastnost delšího dosychání než jiné obdobné lazury. Je to úmyslně, aby se účinné látky vsákly co nejhlouběji do dřeva.
Problém lesklých skvrn vznikl podle všeho z důvodu, že v těchto místech byla savost dřeva nižší a na povrchu zůstalo více nátěrové hmoty. I z tohoto důvodu to chtělo nanášet Karbolineum v druhé vrstvě pouze, dokud má podklad ještě tendenci vsakovat nátěr. Takže tam přišlo více barvy, než bylo žádoucí. Jediná možnost na nápravu je, pokud není ještě nátěr doschlý, zlehka setřít přebytečnou hmotu štětcem, nebo opatrně např. houbičkou či kusem látky, která nepouští vlákna.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Máme zakoupenou lazuru Karbolineum extra odstín Pinie. Máme dřevem obložen dům, barva se loupe a je vyšisovaná. Obrousíme a budeme natírat. Zajímá mě, do jak vysoké venkovní teploty se doporučuje barvu používat a po jaké době po prvním nátěru uskutečnit nátěr druhý.

Postup obroušením je určitě správný. Co se týká teplot, tak nějaký určitý limit není určený. Je to spíše na pocitu, tak aby barva ještě při vyšších teplotách měla dobrý rozliv a dřevo nebylo příliš rozpálené.

Na druhou stranu pozor na zbytkovou vlhkost ve dřevě. Zejména při současném počasí vlivem deště a vysoké vlhkosti dřeva se tak může stát. S tím souvisí i delší dosychání nátěrů obecně. První vrstva se zpravidla vsákne velmi rychle. Záleží samozřejmě na kondici dřeva. Takže ve chvíli, kdy nátěr nedolepuje a opravdu vidíte, že se vsáknul, tak můžete aplikovat druhou vrstvu. Zpravidla to bývá po 1 až 3 dnech.

Rovněž si pohlídejte, abyste při druhé vrstvě nenanesla moc lazury. Natírejte do chvíle, kdy ještě lazura vsakuje do podkladu. Nános by neměl tvořit lesklý film. Přebytečnou barvu setřete hadrem.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Řeším čím utěsnit (přetřít) starou nezastřešenou balkonovou dlažbu. Nevím totiž, kde ve spárách zatéká a nechce se mi celou plochu demontovat a dělat novu izolaci. Dlažba je na jedné straně u domu a na druhé se svažuje k okapu. Jde mi o to, zdali nejdřív na přechodu domu (nad dlažbou u domu je do výšky 10 cm omítka a nad ní už nová fasáda) a dlažby nejprve použít např. nějaký těsnící pás a poté Izoban na podlahy, nebo mi doporučíte jiný výrobek typu Tekutá dlažba.

Na omítku můžete Izoban bez problému použít. Pouze je třeba počítat s tím, že není paropropustný.

S dlažbou je to složitější. Pokud je glazovaná, to znamená hladká, nesavá, tak bych to nedoporučoval. Pokud by se jednalo např. o teraso, které není glazované a má jakousi pórovitost, pak by to mohlo fungovat. Izoban má izolační vlastnosti, takže nějakým průsakům je schopen zamezit.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jaký je prosím rozdíl mezi barvou SUPERKOV a SUPERKOV SATIN? Mám to na starší vodorovnou plechovou střechu.

Superkov mat je matný a Superkov satin hedvábně lesklý. Oba jsou to alkydové syntetické nátěry. Superkov Satin je navíc uretizovaný. To znamená, že má o něco lepší rozliv a kryvost. Takže jako hlavní ukazatel bych pro Vás viděl, zda nátěr chcete v matu. Mat také rovněž o něco rychleji dosychá.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je možné na betonový povrch natřený barvou Betex 2 v 1 provést nátěr dvousložkovou barvou Epoxyban? Tento nátěr málo odolává pneumatikám.

Neměl by to být problém. Je ovšem nutné nanést Epoxyban na soudržnou vrstvu, která se neolupuje. Případně nátěr odstranit. Pokud budete dávat Epoxyban přímo přes Betex, tak určitě bez ředění!

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám dotaz k výrobku Tlumex plast. Na etiketě je napsáno, že výrobek je určen k přímému použití a nemusí se ředit. Tekutý vypadá celkem dobře, ale stříkací pistole nemůže barvu nasát – vzduch jde zpět do barvy. Tlak vzduchu je dostatečný. Řidší barvu pistole natáhne bez problémů. Znamená to, že bych měl Tlumex plast také naředit? Chtěl bych nastříkat přeci jen silnější vrstvu a při naředění se bojím stékání.

Na stříkání je lepší Tlumex plast plus. Z tohoto důvodu bych doporučil použít ten. Navíc na Tlumex plast plus máme udělané atesty na stříkací techniku od firmy Wagner. Atest je uložen na našich stránkách přímo u výrobku.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Rád bych si podlahu v dílně natřel Izobanem. Mám dva dotazy. První je, že jsem podlahu v dílně vybetonoval a nakonec vylil nivelační stěrkou. Je potřeba před prvním nátěrem podlahu zdrsnit a pak penetrovat? Druhý dotaz je, zda mohu použít do Izobanu použít Detecha protiskluzová přísadu, podle návodu na vašich stránkách se zmiňujete pouze o Epoxybanu, ale je uvedeno, že lze použít i do jiných nátěrových hmot.

U nivelační stěrky je podstatné, aby měla savé vlastnosti. Zbroušení před samotným nátěrem není od věci a můžete tím zlepšit pórovitost podkladu. Díky tomu se nátěr ještě lépe zapenetruje do podkladu. Před první naředěnou vrstvou ovšem důkladně odsajte prach. Protiskluzovou přísadu lze aplikovat i do Izobanu. Přidává se do poslední vrstvy.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Pokud použiju Tlumex plast plus na opravu staré střechy s lepenkou a betonem, je potom možné na Tlumex plast plus nanést adhezní můstek a na adhezní můstek betonový potěr na to flexi lepidlo a pak dlažbu?

Záleží o jaký adhezní můstek by se jednalo. To byste musel konzultovat s výrobcem tohoto produktu. Je třeba si uvědomit, že Tlumex plast plus je asfaltový nátěr a ten se s mnoha materiály nesnáší.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

V garáži mám novou betonovou podlahu od loňského podzimu a chtěl bych ji natřít epoxidovým nátěrem Detecha Epoxyban. Bohužel jsem si při stěhování nevšiml, že se mi tam rozlil motorový olej, který tam byl celou zimu až do minulého týdne. Mám v plánu povrchově obrousit beton, aby se očistil, ale bojím se že to bude nasáklé do hloubky. Máte s hloubkovým vyčištěním takovéhoto povrchu od oleje nějaké zkušenosti? Aby na to nátěr přilnul. Nerad bych odbrušoval několik cm v tom místě, nemám představu do jaké hloubky mohl olej nasáknout.

Bohužel mne nenapadá jiné řešení. Odmaštění saponátem má v případě olejů své limity a navíc je, jak píšete beton kontaminovaný olejem do hloubky. Povrchové zbroušení je určitě správná volba a následně bych znova beton odmastil. Zkuste perchloretylen, to je velmi dobré odmašťovadlo.

Následný postup standardní. Barvu 1. nátěrem naředěnou zapenetrovat a pak postupovat dle našeho návodu. Na našich stránkách najdete aplikační video.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám chalupu, kde jsou staré parkety. Zkoušel jsem vzorek natřít a super, ale nikde jsem se nedočetl, jestli se to může natírat v místnosti, kde mohu být celý den?

Karbolineum je syntetický nátěr, takže než se odpaří rozpouštědla a barva doschne, tak je samozřejmě cítit. Zejména ve vnitřních prostorech, kde je omezeno větrání a cirkulace vzduchu, tak zápach může přetrvávat i několik dní. Karbolineum má ještě vlastnost v delším dosychání, zejména po 2. vrstvě. Takže je otázkou, zda by Vám to nevadilo z hlediska nutného pochozu po podlaze. Tam je s tím také potřeba počítat.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Vlastním dřevostavbu, která má dřevěnou fasádu z cedrového dřeva, viditelné jsou rovněž konstrukce ze smrkového dřeva. Po 13 letech bych rád obnovil nátěry, na fasádu jsem po doporučení použil olej OSMO pro exteriér, na konstrukce barvy od firmy Düfa. Uvažuji o Karbolineu extra. Je tato lazura pro zamýšlenou obnovu nátěru fasády a konstrukcí vhodná s ohledem na dříve použité nátěrové hmoty?

Přes olej by Karbolineum neměl být problém použít. Pouze bych to nedoporučoval po kratší době, dejme tomu do 1 roku po natření olejem. Od Düffy nepíšete, co jste použil.

Pokud by se jednalo o tenkovrstvou lazuru, tak rovněž nevidím problém.
Každopádně bych doporučil odzkoušet Karbolineum nejdříve na malé ploše. Důvodem je posouzení výsledného odstínu přes starší nátěry a také délka dosychání.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Koupil jsem barvu IZOBAN 5kg. Garáž má necelých 22m2 a má jako koncový povrch betonovou stěrku. Podle návodu jsem pochopil, že je povrch v garáži neošetřený a je tedy třeba ho penetrovat. Podle spotřeby 1kg na 6-8m2 by mělo stačit na penetraci 1,5 kg barvy a 1,5 l ředidla. Zbylých 3,5 kg barvy by mělo vystačit na nátěr. Bere se penetrace jak jsem popsal jako jedna vrstva nátěru nebo mám dokoupit další barvu na druhou vrstvu nátěru?

Při Vámi uvedené ploše budete potřebovat cca 7 až 10 kg barvy celkem. Myšleno tedy na penetraci a následně 2 neředěné vrstvy. Velmi záleží na pórovitosti a savosti podkladu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Máme v garáži starý beton, který pod koly auta je poškozený do výtluků. Jinak je dobrý a hladký. Chceme místa  poškození opravit maltou např. Spravbeton a pak celé natřít, hlavně barvou odolnou soli (z úkapů v zimě). Zvažuji barvu Izoban nebo Epoxyban. Která z nich bude proti soli odolnější? A bude stačit u nátěru Epoxyban penetrace a jeden nátěr?

Při opravě betonu je důležité použít materiál, který bude pevný, soudržný a mechanicky odolný vůči uvažované zátěži. Pro nátěr naší barvou je rovněž potřeba, aby měl alespoň částečnou savost.

Doporučil bych použít Epoxyban, který má větší odolnost proti solím a jiným látkám nejen v garážích. První nátěr proveďte ředěný a následně 1 až 2 vrstvy.

Určitě se koukněte na produktové stránce Epoxybanu na aplikační video.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám dřevěnou chatu (palubky borovice) v lese. Použil jsem několikrát  bezbarvý IMPRANAL. Můžu po obroušení použít Karbolku? Opět bezbarvou?

Neměl by v tom být problém. Pouze upozorňuji, že bezbarvé provedení nemá v sobě UV filtr. To je ovšem stejné i u jiných výrobců.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Ráda bych se zeptala, zda je možné Detastop využít na odstranění mechu a „zelenání“ na dřevěném  zahradním nábytku případně lokálně na konstrukci dětského dřevěného hřiště? Spadá dřevo do kategorie jiných savých a nesavých podkladů?

Určitě tento přípravek na Vámi zmiňovaný problém můžete použít. Mechy a lišejníky dokáže likvidovat velmi účinně. Použití na dřevo v návodu nemůžeme zmiňovat z legislativních důvodů.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Po prozkoumání nabízené lazury Karbolineum extra mě napadl tento dotaz: Je vhodné použít lazuru Karbolineum extra v odstínu “třešeň” pro nátěry nových dřevěných oken (smrkové dřevo)? Kolik nátěrů a za jakých specifických podmínek doporučujete provést? Jinak plánuji nátěr palubek (dřevo modřín) v exteriéru dřevostavby touto lazurou v odstínu „jantar“. Je to vhodné?

Ani v jednom případě nevidím žádný zásadní problém. U nového, ničím neošetřeného dřeva doporučujeme 2 vrstvy. Relativní vlhkost dřeva max. 15 %.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Čím nejlépe natřít betonové stěny žumpy? Na několika místech je beton vyspraven gumoasfaltem. Na vašich web stránkách doporučujete na žumpu Tlumex plast plus, soused dostal od prodejce doporučení na Estedien EK 90,  který též doporučujete na jímky a kterým si v několika vrstvách natřel svou novou žumpu. Lze Estedien použít na podlahovou sádrovou stěrku, na níž se místy pod novým PVC tvoří slabě růžové a šedé skvrny, které po ošetření savem proti plísním zmizí, ale po čase se zase objeví. Vyřešil by tento problém Detasop a na něj Estedien? Co byste mi poradili?

Pokud máte místy povrch již natřen Gumoasfaltem, pak bych doporučil použít spíše Tlumex plast plus. Důvod je ten, že Gumoasfalt je asfaltový nátěr a přes ten by přetření Estedienem mohl být problém.
Tlumex plast plus je rovněž asfaltový nátěr, takže se oba produkty bez problému snesou.

Druhá záležitost se zřejmě podle Vašeho vyjádření týká podlahy. Popsaný problém zřejmě spočívá v tvorbě plísně. Zde by opravdu byl lepším řešením než Savo náš Detastop. Otázkou je spíše důvod tvoření plísní. Podle všeho se může jednat o vzlínání zemní vlhkosti a příčinou je tvoření plísní. To už je spíše stavební problém a ten Detastop zcela nevyřeší. Další problém může nastat v momentě, kdy podlahu uzavřete nátěrem a vlhkost se může začít vrážet do stěn. Další problém může nastat u samotné barvy, která se vlivem vlhkosti může začít olupovat. Ideální by bylo změřit procento vlhkosti vlhkoměrem.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chcem použiť Epoxyban do garáže a otvoreného skladu. Podlahy mám vyrovnané a obrúsené ale vlhké? 1. Musím podlahu natrieť niečím proti vlhkosti? Môže to byť aj gumoasfalt? Ak hej môžem potom na gumoasfalt nanášať penetráciu? 2. Páčia sa mi dekoratívne čipsy, môžem ich presypať po natretí? 3. Môžem to aj nalakovať alebo netreba a ak použijem čipsy tak musím? 4. Ak použijem protišmyk a nalakujem to, stratí to vlastnosť protišmyku

1/ S vlhkostí v podkladu je problém. Spodní vlhkost bude působit na nátěr negativně. V horším případě nemusí barva z důvodu vlhkého podkladu ani dozrát, případně se může po čase začít odlupovat. Zmíněný Gumoasfalt určitě pod Epoxyban nemůžete dát. To by nefungovalo. V případě garáže se Vám vlhkost po uzavření betonu nátěrem může začít tlačit do stěn.

2+3+4/ Čipsy do nátěru můžete přidat, ale přímo při natírání. Pak již začne barva tvrdnout a čipsy by se tam nezakotvily. Přelakovat Epoxyban podle mého názoru nemá žádný význam. Navíc byste ztratil částečně mechanickou odolnost samotného systému

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám dotaz co se stane když jsem na nátěr Izoban na beton použil omylem k ředění ředidlo 6006 místo 6005?

Záměna ředidla způsobí trochu delší dosychání, ale zejména může být problém ve výsledných mechanických vlastnostech. Nátěr může zůstat naměklý a ovlivní to jeho zátěžovost.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Dobrý den, mám dotaz, zda můžu natřít osb desky barvou karbolineum 3 v 1, díky za odpověď.

V tom bych problém neviděl. Spíše je otázkou kde OSB desky máte umístěné. Také počítejte s tím, že Karbolineum nemá krycí schopnosti. Jedná se o tenkovrstvou lazuru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jakou krycí barvu byste mi poradili na natření staré kachlíkové podlahy na balkonu? Chci použít béžovou na tmavší podklad. Jde především o vzhledovou stránku, balkon se téměř nepoužívá tzn., že nemusí být moc otěruvzdorná.

Na dlažbu, zejména glazovanou bych z důvodu přilnavosti od nás nic osobně nedoporučoval. Pokud by dlažba nebyla glazovaná a měla nějakou pórovitost, pak by šel použít Epoxyban. Zde ovšem počítejte, že vlivem UV záření nátěr křídovatí a tím pádem ztrácí lest a žloutne.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chci obnovit nátěr na dřevěném obložení chaty. Předchozí nátěr byl proveden Luxolem. Chtěl jsem se zeptat, zda je lepší provést obnovu opět Luxolem nebo mohu použít Karbolineum extra? Jaký je rozdíl mezi těmi přípravky?

Karbolineum extra lze přes Luxol bez problémů použít. Luxol má stejnou vlastnost jako Karbolineum, to znamená, že se nijak zásadně neolupuje. Degraduje vlivem času pouze sprašováním nátěru. To znamená, že není potřeba starou barvu před aplikací Karbolinea nijak brousit. Povrch zbavte pouze prachu, nečistot, případně mechů a lišejníků. Zlehka přebrousit rovněž můžete, ale není to zpravidla potřeba.

Rozdíl mezi těmito přípravky je v obsahu sušiny. Karbolineum má oproti Luxolu o dosti vyšší obsah sušiny. To jsou látky, které ve dřevě zůstávají po odpaření rozpouštědel. Dále náš přípravek obsahuje navíc látky, které preventivně chrání proti napadení plísněmi, mechy a řasami. Tím pádem zároveň plní i funkci napouštědla. Karbolineum je díky svému obsahu
i mastnější, což vylepšuje vodoodpudivost.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Prosím o radu, jaký nátěr či penetrace byste doporučili na podlahu garáže, kde je vydrolená původní barva. Betonový podklad má mírnou tendenci k drolení, ale nechci jít cestou nové stěrky.

Na nesoudžný povrch neexistuje ideální barva. Vždy může dojít k problému, že se barva olupuje i s betonem.
Vyspravit by to dokázal Epoxyban, ale nejdříve se musíte dostat na soudržný beton, případně vystěrkovat znova.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chci se dotázat, zda mohu použít Karbolineum na vyvýšené záhony ve kterých se bude pěstovat zelenina?

Karbolineum mimo jiné obsahuje i biocidní látky z tohoto důvodu nemá přípravek atest na potraviny. Na druhou stranu by se z lazury v zaschlém stavu neměli žádné škodlivé látky uvolňovat. Karbolineum velmi dobře odolává vlhkosti. Samozřejmě jsou na trhu i šetrnější přípravky. Pokud nebude zelenina přímo v kontaktu s nátěrem, tak by problém být neměl.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Natřel jsem pergolu Karbolineem mahagon a ženě se to nelíbí. Dá se to přetřít zase Karbolineem palisandr?

Přetřít to určitě můžete. Je třeba ovšem počítat s tím, že i přetření odstínem palisandr bude do jisté míry odstínově ovlivněno již natřeným odstínem mahagon. Ale myslím, že to nebude nic zásadního, jelikož palisandr je poměrně tmavý odstín. Každopádně bych si to odzkoušel nejdříve na malé ploše. Kupte si nejdříve malé balení 0,7 kg a uvidíte. Ještě pozor na velké vrstvení nátěrů. Pak by již mohla jít lazura až do lesku a navíc by do budoucna hrozilo možné olupování. To jinak Karbolineum nedělá, pokud máte natřené 2 až 3 vrstvy.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je možné použít Fest primer takovým způsobem, že ho aplikuji na materiál a poté aplikuji Superkov Satin až řekněme po 48h? V návodu Fest primer je napsáno, že vrchní vrstva barvy se má aplikovat v rozmezí 2–24h  když ještě lepí.

Přetření Fest primeru v doporučeném intervalu je z důvodu lepší provázanosti s následnou barvou, ve Vašem případě Superkovem satin. Myslím, že určitě nebudete první ani poslední, kdo tento interval nedodrží.
Může to mít do budoucna vliv na kratší životnost celého nátěrového systému. Vždy je samozřejmě lepší dodržet doporučení výrobce, ale i delší prodleva by každopádně neměla způsobit nějaké brzké odlupování nátěru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Rád bych se zeptal k výrobku Ekoban forte. V popisu se píše „Doporučujeme penetraci + dvě vrstvy nátěru.“, ale zároveň „Penetrace a vrchní nátěr jednou barvou.“ Jak to tedy je s penetrací? Je třeba před samotnou barvou nějaká penetrace? Nebo se jako penetrace bere první nátěr barvou Ekoban forte?

Penetrace je myšlena tak, že 1. nátěr se ředí v poměru 1:5 až 1:10 s vodou. Myšleno, že vody je větší obsah. Ředění je odvislé od savosti a pórovitosti podkladu. Čím méně savý, tím větší obsah vody.

V případě hodně savých podkladů se může penetrace i zopakovat. Následně pak alespoň 2 vrstvy neředěné samotné barvy.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Po třiceti letech znovu natírám pozinkovanou střechu, po ošetření míst s korozí – barvou na rez, jako 1. a 2. nátěr používám vaši barvu Superkov mat. Po prvém nátěru mám ale problém s opadavou částí stromů (listí, okvětí a pod.), které se na matném nátěru drží i při větru a dešti. Sklon střechy je 15 stupňů. Chystám se třetí nátěr provést lesklou barvou syntetickou Colorlak SU2013 LESK vrchní universální, na kov a dřevo. Očekávám odstranění usazenin. Můj dotaz – můžete toto řešení doporučit, nebo navrhujete jiný postup?

Pravdou je, že na matných nátěrech jsou obecně více vidět nečistoty a jejich udržovatelnost je trochu horší než je to u lesklých barev. Superkov by neměl být problém přetřít vrchní barvou uvedeného typu.

Z našeho portfolia můžeme ovšem nabídnou barvu Superkov satin, která má velmi slušný stupeň lesku. Svým odleskem je tak trochu kompromis mezi uvedenými dvěma barvami. Navíc máte jistotu, že se barvy mezi sebou snesou.

Každopádně v případě použití dalšího nátěru by měl stačit Superkov mat natřít pouze v jedné vrstvě. Velké vrstvení barev také není úplně optimální. Celý nátěrový systém může částečně ztratit mezivrstvou pružnost.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Prosím o informaci, jak postupovat při nátěrů čerstvých smrkových trámů. Je možné provést nátěr ihned, nebo až po aspoň částečném vyschnutí?

Vlhkost ve dřevě není žádoucí při jakémkoliv nátěru. Takže určitě bych nějaký čas počkal. Pokud jsou trámy čerstvě nařezané, tak určitě při dobrém počasí čím déle, tím lepé. Vlhkost se dá změřit vlhkoměrem, ale chápu, že ne každý má tu možnost. Karbolineum je tenkovrstvá lazura a je schopna ještě část vlhkosti propustit ven a nechá dřevo tzv. dýchat. Ovšem i to má své limity. Ve chvíli, kdy se rozhodnete natírat, tak bych ve vašem případě dal pouze 1 vrstvu a třeba před zimou přidal druhý nátěr.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebuji zakoupit na nátěr dřevěných plotovek vhodnou lazuru. Plot byl již 2x natírán tenkovrstvou lazurou Primalex-odstín dub světlý. Poprvé jako nový a stejně tak cca po 6 letech jsem lazurou Primalex nátěr plotu před 3 lety obnovoval. Nyní asi po  třech létech se mě na plotovkách ze severní strany objevil zelený potah a nevím, zda jde o plíseň, či počínající lišejník. Zatím jsem namíchal 5% roztok skalice modré a po dvojím natření plotu to zelené svinstvo většinou zmizelo. Plot máme 9 let, ale tohle se na něm objevilo poprvé.  A tak nátěr plotu budu muset obnovit. Ptám se, bude na to vhodná tenkovrstvá lazura Karbolineum extra ?

Karbolineum extra lze použít i na starší nátěry. Důležité je, aby předchozí nátěr neměl tendenci se olupovat. To zpravidla dělají laky, nebo silnovrstvé lazury. Ve Vašem případě podle všeho tomu tak není. 

Určitě není od věci stávající plochu připravit, jak sám píšete alespoň lehkým přebroušením. To i z důvodu problému s lišejníky. Mimo jiné velmi dobrý přípravek na takto napadené plochy je náš Detastop koncentrát

Následně pak můžete Karbolineum extra použít. Záleží na míře savosti podkladu, ale předpokládám, že to bude chtít 2 vrstvy naší barvy. Je třeba ovšem počítat, že Karbolineum je tenkovrstvá lazura. To znamená, že podklad z hlediska odstínu a odlesku zcela nesjednotí. Důvodem je různá savost a stav plochy ovlivněný předchozími nátěry a zřejmě již i zešednutím dřeva vlivem času. Pravdou je, že lépe to dokáží tmavší odstíny.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Prosím o informaci, jestli lze barvu Karbolineum extra použít též v interiéru na dřevěné trámy. Jde o to, zda neobsahuje toxické látky, které by mohly mít negativní vliv na zdraví.

Karbolineum lze použít i do interiéru. Je třeba pouze počítat s tím, že se jedná o syntetický nátěr a při zasychání je nějaký čas cítit. Po dokonalém proschnutí se ovšem z lazury nic neuvolňuje a tudíž by neměla mít ani negativní vliv na zdraví. Na druhou stranu je díky této své vlastnosti s delším dosycháním používaná zejména v exteriéru. Otázkou je, zda prostory již používáte k bydlení, nebo jsou ve stadiu stavby. Pak bych v tom zase takový problém neviděl.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Máme koupený Izoban na nátěr podezdívky pod budoucí plot. Jak dlouho po dešti můžeme beton natírat? A jak dlouho cca by neměl zmoknout? Je to skoro 50 metrů, takže zakrýt to nemůžeme.

Otázkou je nejenom jak dlouho po dešti natírat, ale také jaká je momentální vzdušná vlhkost, teplota, atd. My uvádíme maximální vlhkost podkladu cca 15 % relativní vlhkosti. Chápu ovšem, že málo kdo má možnost vlhkost změřit. Proto doporučuji počkat na lepší, slunečné počasí a třeba alespoň až po 3 dnech natírat. To souvisí i s doschnutím barvy – cca minimálně 24 hodin aby nepršelo.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mohu použít nátěr Detecha Izoban do garáže na Anhydrit?

Z důvodů minimální pórovitosti je omezená savost podlahy a barva není schopna zakotvit v podkladu jako např. na betonu. Ve finále to může ovlivnit zátěžovost a životnost nátěru. Z tohoto důvodu by nebylo od věci před nátěrem podlahu přebrousit. Důvodem je i to, že se často tyto podlahy uzavírají jakousi penetrací a i ta ovlivňuje chování barvy. 

Ještě lepší řešení by bylo použití našeho dvousložkového nátěru Epoxyban.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Při rekonstrukci betonové podlahy v garáži bych rád využil váš výrobek Epoxyban. Chtěl jsem se zeptat, zda se tato barva používá i jako penetrace nebo prodáváte penetraci pod tuto barvu. Plocha 31 m2.

Jako penetraci doporučujeme přímo Epoxyban naředěný v poměru 2 : 1 s ředidlem S 6300. V případě větší savosti podkladu lze penetraci i zopakovat. Při Vaší ploše budete potřebovat cca 12 kg nátěrové hmoty.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Tlumex Speciál má v predispozicích, že je dále přebarvitelný. Co byste mi doporučili za značku barvy, aby to drželo? Proč narozdíl od ostatních Tlumexů není vhodný ke stříkání?

Přetíratelnost je myšlena tak, že v případě potřeby oproti Tlumexu plast lze přes něj aplikovat jiné nátěry. Na druhou stranu nemá antikorozní pigment. Takže bych hlavně podklad opatřil základovou antikorozní barvou.

Je otázkou, zda chcete stříbrný nátěr. Pokud tomu tak není, tak je zbytečné dávat přes základ ještě Tlumex speciál a další barvu v jiném odstínu.

Tlumex speciál nelze stříkat z důvodu recyklátu z polystyrenu, který je v něm obsažen. Barva při tlakovém stříkání dělá pavučiny a nelze prakticky stříkáním nanést.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chtěl bych se zeptat, zda-li mohu použít vás produkt Karbolineum extra na nátěr dřevěných štítů, na které byl minulosti aplikován Luxol Originál Palisandr? Mohu tento dříve použitý produkt přetírat rovnou Vaším výrobkem nebo je potřeba štíty nejprve nějak ošetřit?

Přes Luxol lze Karbolineum určitě použít. Pokud se předchozí nátěr přímo neolupuje a je pouze tzv. sprášený, pak by mělo stačit odstranit nečistoty a podklad by měl být před nátěrem suchý. 

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Dobrý den, zjišťuji si nátěrové barvy na pozinkovanou střechu na domě. Plech je asi 30 let, ještě nenatíraný, ale bez známek poškození. Zaujala mne vaše barva Superfest, jen mi ještě chybí poslední informace a to orientační délka trvanlivosti nátěru.

Superfest má orientačně životnost cca kolem 7 let. Velmi ale, stejně jako u jiných nátěrů záleží na stavu podkladu a přípravě před samotnou aplikací. Pokud není na střeše rez, tak můžete použít přímo naši barvu. Doporučuji 2 neředěné vrstvy. Před nátěrem očistit a odmastit např. vodou se saponátem a následně opláchnout čistou vodou. Pozor na teploty – ideální cca kolem 20 °C.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Lze použít Karbolineum Extra 3v1 na zahradní nábytek (lavice a stůl)?

Karbolineum extra je ideální použít na ploty, dřevěné fasády, pergoly, chaty, apod. Ve Vašem případě bych upozornil na delší dosychání a možné dolepování nátěru i v řádu dnů. Platí to zejména u tvrdého broušeného dřeva a po druhé vrstvě. To často bývá použito právě u zahradního nábytku. Z tohoto důvodu bych asi raději volil jinou, rychleji dosychající lazuru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chtěl bych si ve sklepě vylít podlahu Epoxybanem. Jsem si ale vědom, že některé podlahy tohoto typu silně páchnou, když se aplikují a schnou. Patří tento výrobek mezi ně? A pokud ano, jak moc intenzivní je ten zápach?

Epoxyban je syntetická dvousložka. Jedná se ovšem o téměř 100 % sušinu, tzn., že neobsahuje rozpouštědla. Takže v případě vrchního nátěru není zápach nijak zásadní. Více je barva cítit v první penetrační vrstvě, kdy se ředí ředidlem S 6300. Po odpaření rozpouštědel a vyvětrání se z nátěru dále nic neuvolňuje. Samozřejmě vjem zápachu může být u každého jedince individuální.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebujeme v našem bytovém domě znovu natřít chodby ve sklepních prostorách. Jsou natřené Hydrobanem. Chci se zeptat, zda se může udělat nový nátěr Izobanem, nebo mi poraďte, čím by se mohl další nátěr udělat. Pokud ano, tak mám ještě dotaz, jak hodně Izoban zapáchá při nátěru. Četla jsem, že je ředitelný vodou, tak asi moc cítit není. Může se nátěr provádět válečkem?

Hydroban je na stejném principu jako Izoban, takže přetření OK po nějaké předpřípravě.

Nejde ovšem o vodou ředitelnou barvu, jak píšete.

Otázkou je, zda budete muset ředit. Pokud by Hydroban držel, pak bez ředění, nebo jen mírně. Cítit to samozřejmě je, ale v případě bez ředění ne tolik.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Před lety jsem použil Váš výrobek Karbolineum® extra – Detecha na ošetření psí boudy a dřevěného mostku a jednalo se o nejlepší (nejkvalitnější) produkt, s jakým jsem dosud pracoval, co se týče ošetření venkovního dřeva. Nyní plánuji výrobu dětského hřiště a samozřejmě bych znovu velmi rád použil tento výrobek, protože s ním mám skvělé zkušenosti. Vzpomínám si ale, že když jsem před lety produkt používal, bylo na plechovce upozornění, že se nemá používat na plochy, které přijdou do kontaktu s dětmi či jídlem. Nyní jsem v dostupných materiálech na webu žádnou takovou informaci nenašel. Je možné, že jsem si tu informaci jen špatně zapamatoval (nicméně jsem si skoro jistý, že to tak bylo), proto bych se rád zeptal, zda je tento produkt v současnosti vhodný k ošetření dětského hřiště, dětského venkovního jídelního stolu apod.?

Děkujeme za milé reference. Karbolineum extra nemá atest na potraviny, dětské hračky a nábytek. Jedná se o syntetický nátěr obsahující biocidní látky jako prevence proti plísním a houbám. Její vlastností je i to, že trochu déle dosychá a může i nějaký delší čas dolepovat. To platí ovšem zejména u hladkého, více zbroušeného dřeva a silnější vrstvy. Po zaschnutí se ovšem z nátěru nic neuvolňuje.

Z hlediska použití na dětské hřiště nevidím zásadní problém, u stolu bych možná z výše uvedených důvodů volil jinou alternativu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chcel by som sa spytat na Epoxyban. Može sa natriet aj viackrat na suchu vrstvu? Mam natretu podlahu prvykrat a chcem vediet či možem dat dalsiu vrstu.

Určitě, to není problém. Ideální je natírat další vrstvu po vytvrzení předcházející cca do 24 hodin. Pokud to ovšem bude déle, tak se nic zásadního neděje.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám patnáct let stará dřevěná plotová pole natřená Xyladecorem HP. Nátěr byl nepravidelně obnovován cca po 6 letech. Chtěl bych použít jako obnovovací nátěr váš produkt Karbolineum extra – je to vhodné? Je třeba odstranit starý nátěr?

Přes Xyladecor by neměl být problém Karbolineum přetřít. Obě lazury mají vlastnosti tenkovrstvé lazury, tudíž nebude potřeba předchozí nátěr ani moc brousit. Každopádně lehkým přebroušením nic nezkazíte. Záleží, zda se místy třeba neolupuje. Myslím spíše, že Xyladecor bude pouze tzv. sprášený a póry dřeva budou otevřené.

Nyní doporučuji 2 vrstvy Karbolineem extra.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je tato lazura Karbolineum extra vhodná na natření dětského domečku na zahradu? Je po zaschnutí zdravotně nezávadná?

Karbolineum obsahuje biocidní látky, které preventivně působí proti plísním a houbám. Samozřejmě je to jistý druh chemie a jedná se o syntetický nátěr. Barvu nemáme atestovanou na dětské hračky a nábytek. Jednou z vlastností je trochu delší dosychání, takže může po 2. vrstvě trochu déle dolepovat. Na druhou stranu Vás mohu ujistit, že po zaschnutí se z barvy nic neuvolňuje a na dotek není určitě nijak závadná. Kromě jiného se používá i na nátěry dětských prolézaček, apod.

Takže, pokud ji použijete pro soukromé účely a pokud děcko vyloženě natřený povrch neolizuje, pak by neměl být problém.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Doporučili byste produkt Karbolineum extra na nátěr dřevěné terasy, myslím tím přímo terasových pochozích prken, nebo je lepší zvolit nějaký olej? Mám vaší barvou natřené podhledy u domu a další dřevěné prvky, ale nevím, jestli bude barva vhodná i pokud se po ní bude chodit.

Terasa bude z modřínu, takže bez problému. Doporučuji ji nejprve odmastit (např. terpentýnem). Podhledy jsou smrkové, s barevným rozdílem je tedy třeba počítat. Rovněž počítejte s častější obnovou na pochozích plochách, proti mechanicky nenamáhaným. 

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Rádi bychom se informovali, zda je možné použít lazuru Karbolineum extra na nátěr exteriéru finské sauny, která je z modřínu (střecha by měla být ze štípaných modřínových došků). S lazurou máme dobré zkušenosti na naší dřevěné chatě a plotu, ale nejsme si jisti, zdali je možné použít ji i na saunu.

Pokud se jedná o exteriér sauny, tak v tom žádný problém nevidím, včetně modřínových šindelů. Pokud by se jednalo o vnitřek sauny, tak tam určitě ne.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chystám se na nátěr betonové podlahy v garáži. Budu používat Izoban. Nicméně chci nejdříve vyspravit praskliny v betonu. U Epoxybanu zmiňujete polyesterový tmel. Nicméně ve vaší nabídce jsem žádný nenašel. Proto bych si od vás chtěl nechat nějaký poradit, aby pak barva následně držela i na vyspravených místech.

Doporučujeme tmel MASTER od firmy BKP group. Jedná se o dvosusložkový polyesterový tmel. Po vytvrdnutí tmelu jej před samotným nátěrem břebruste. Je třeba počítat ovšem s tím, že díky jiné pórovitosti vytmelených míst bude trochu jiný vizuální vzhled podkladu po nátěru než na zbytku podlahy. Je to způsobeno odlišnou savostí i samotným odleskem nátěrové hmoty.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jakou barvu použít na dřevo, kde je provedena hloubková impregnace?

Hloubková impregnace samozřejmě do jisté míry zamezuje proniknutí následného nátěru do dřeva. Přesto byste z našeho portfolia mohl použít tenkovrstvou lazuru Karbolineum extra.

I tak doporučuji odzkoušet nátěr na malé ploše. Tlaková impregnace určitě ovlivní konečný vzhled nátěru. Myšleno z hlediska odstínu oproti našim vzorkovníkům. Vyrábíme i malé 0,7 kg balení.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Můžu natřít zahradní nábytek z dubu Karbolineum extra? Nebude to špinit oděv?

Ve špiněním problém nebude. Pouze tím, že nátěr déle dosychá, tak může mírně dolepovat ještě po delším čase. Toto platí zejména v případě hladkého, zbroušeného podkladu a při vyšších teplotách.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Na dřevěné schodišťové nášlapy doporučujete Karbolineum extra 3v1 nebo ne?

Lze ji použít i ve Vašem případě. Pouze bych možná doporučil pro zvýšení mechanické odolnosti nátěr přelakovat bezbarvým zátěžovým lakem. Nejlépe na syntetické bázi. Ten zajistí to, že se naše lazura nevyšlape a budete mít delší životnost celého nátěrového systému. Navrhuji např. Lazurol pochozí lak.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Pokud bych chtěl natřít modřínové dřevo vašim výrobkem Karbolineum extra, který odstín byste mi doporučili, aby co nejvíc zůstal původní odstín modřínu, respektive se nám i líbí jeho přirozené šednutí?

V tomto případě bych použil odstín jantar. Ten je, pominu-li bezbarvou variantu nejsvětlejší.

Karbolineum extra je tenkovrstvá lazura určená zejména do exteriéru. Lze použít i do vnitřních prostor, pouze počítejte s tím, že do doby než odtěkají rozpouštědla, tak je trochu cítit. Po zaschnutí a odvětrání prostor se již nic neuvolňuje. Používá se zejména na ploty, chaty, pergoly, šindelové střechy, apod.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Dělám venkovní vrata na stodolu a jako výplň bude OSB4. Váš nátěr mám použitý na okolních prvcích z masivu (houpačka, dřevěné posezení, dubová socha). Nevím, zda lze použít i na OSB4 (zda to bude fungovat)?

Zřejmě máte na mysli Karbolineum extra /nepíšete název/. V jeho použití na tento podklad bych problém neviděl. Pouze je třeba si uvědomit, že se jedná o tenkovrstvou lazuru a ta Vám podklad pouze napustí a ne zcela zakryje jako např. krycí barva. Pokud Vám toto nevadí, pak můžete aplikovat.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Sháním něco čím natřít dřevo na chalupě, které bylo natírané vyjetým olejem.

Určitě by chtěl olej alespoň trochu mechanicky očistit zbroušením. Rozumím tomu, že je určitě hluboko zapuštěn ve dřevu, takže ta příprava podkladu má své limity. Karbolineum extra použít můžete, ale nejdříve by bylo dobré odzkoušet to na malé ploše.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Akym teplotam odolava Epoxyban – po natreti povrchu? Co sa stane, ak ho použijem v exteriéri?

Použít jej lze v interiéru i exteriéru. Takže teploty standardní odpovídající našim podmínkám. V exteriéru mají epoxidové nátěry tendenci vlivem UV záření křídovatět. Takže po čase vyblednou a zežloutnou. Jejich mechanická odolnost zůstává.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Upravujeme pár drobných místností, kde máme podlahy již nějaký čas z vašeho Epoxybanu (spokojenost a doporučuji kde se dá), na drobnější komerční využití. Jenže, je tam pár „přechodů“, které musíme kvůli bezpečnosti zvýraznit žlutou a černou barvou. Co nám můžete doporučit za nátěr, aby to přilnulo k Epoxybanu a vydrželo to i nějakou zátěž?

Samozřejmě by bylo nejlepší použít opět Epoxyban, ale ten neděláme v černém odstínu. Jediné co mne napadá z našeho portfolia je Izoban. Ten děláme žlutý i černý.

Jedná se rovněž o syntetiku, ale jednosložkovou. Pokud tam nebude silnější mechanický pohyb, tak by to mělo nějaký čas „fungovat“. Výhodou je, že Izoban se velmi jednoduše dá po čase obnovit jednoduchým přetřením. Každopádně, pokud jej použijete, tak v tomto případě neředit a použít po rozmíchání přímo z plechovky.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Na dřevěnou podlahu mi byl doporučen Ekoban Forte Plus. Doporučíte mi k této barvě nějakou konkrétní penetraci?

Pokud nechcete podlahu ošetřit např. proti škůdcům, tak aplikujte v první vrstvě přímo barvu naředěnou s vodou cca 1 : 5 až 1 : 7. Následně přes to 1 až 2 vrstvy neředěné.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mám čerstvě položenou střechu ze smrkových šindelů, které jsou napuštěné fungicidním přípravkem. Je toto ošetření dostatečné? Případně kdy mám provést nátěr?

Ošetření šindele fungicidním přípravkem je hlavně z důvodu toho, že se dřevo na šindele zpracovává v syrovém (mokrém) stavu a fungicid plní ochranou úlohu při skladování a schnutí před vlastní pokládkou na střechu.

Šindele již položené na střeše je potřeba ošetřit např. přípravkem Karbolineum extra, který je osvědčenou a dlouhodobou ochranou.

Nátěr by se měl provést do jednoho roku (nejpozději do dvou let) od položení šindele. Ideální doba je na podzim toho roku, kdy proběhla pokládka. Dřevo je dokonale vyschlé a přijme dostatečné množství Karbolinea a je dostatečně ošetřené na dalších asi 3–5 let.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Použil jsem epoxidový nátěr Epoxyban na podlahu garáže. Bohužel na kousku, cca 1 m² se záměr nezdařil. Přestože jsem si myslel, že jsem kvalitně rozmíchal, tak u dna se mi nepodařilo tužidlo zřejmě dobře vmíchat. Tento kousek, tedy nevytvrdl. Chci se zeptat, zda je možné tento kousek nějakým vhodným způsobem opravit?

Ano, možné to je, pokud uvedenou plochu přetřete natuženým a naředěným Epoxybanem ředidlem S 6300. Doporučuji provést štětcem a snažit se nátěr jakoby zapracovat do nevytvrdlého podkladu. Vlastní vytvrzení může trvat o něco déle než pokud je nátěr natužený správně.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebuji natřít větší plochu leštěného betonu. Je možné k tomuto účelu použít Epoxyban?

Ano, určitě to možné je, ale záleží na tom, jestli je beton jen hlazený (leštěný) mechanicky, nebo byla na povrchovou úpravu použita penetrace. To zásadně ovlivňuje savost a přilnavost podkladu.

Tehdy doporučuji provést zkušební nátěr. Pro ideální podmínky by bylo nutné povrchovou vrstvu napenetrovaného betonu odstranit, např. obroušením. Pokud se i přesto rozhodnete Epoxyban aplikovat, vynechte penetraci naředěným Epoxybanem a použijte rovnou na 1. nátěr Epoxyban neředěný.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chci natírat plechovou střechu a byla mi doporučena Vaše barva Superkov. Chci se zeptat, jak dlouho mi na střeše vydrží.

Osobně jsem viděl střechy, které byly natřené Superkovem již 14 let a nátěr byl naprosto bez poškození. Životnost nátěru nezáleží jen na nátěrové hmotě, ale v neposlední řadě také na kvalitní přípravě podkladu a samotném provedení nátěru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je nátěr Ekoban vhodný na nátěr nádrže s vodou?

Nátěr Ekoban rozhodně není vhodný k tomuto účelu, ani do trvale vlhkých prostor nebo dokonce přímo na nádrž na vodu.

K tomuto nátěru můžete použít Izoban, Epoxyban, nebo pokud jde jen o užitkovou vodu tak Tlumex plast plus.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Co použít na obnovu nátěru staré plechové střechy. Původní nátěr je stříbrný – asi na bázi asfaltu (?), a tam kde drží, nelze jej dokonale odstranit ani mechanicky. Bude na dobře držících zbytcích původního nátěru držet Superkov anebo Aluna?

Na zbytcích asfaltového nátěru nebude dobře držet ani jeden z uvedených nátěrů, protože obsahují rozpouštědla, která mohou narušit původní asfaltový nátěr.

Pokud byste chtěl použít Superkov nebo Alunu, nesmí na plechu zůstat ani zbytky asfaltového nátěru. Jestli nejde starý asfaltový nátěr odstranit, doporučuji opět použít nátěr na bázi asfaltu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Chystáme se na renovaci stávající šedé syntetické betonové podlahy autodílny. Můžeme použít váš Izoban?

K tomuto účelu Izoban nedoporučuji, protože jak zmiňujete máte podlahu natřenou syntetickou barvou a Izoban by mohl původní syntetický nátěr narušit. Izoban také není příliš odolný vůči rozpouštědlům, která se i v autodílnách mohou používat (min. benzín, nafta, brzdová kapalina).

Doporučit Vám mohu Epoxyban, který neobsahuje rozpouštědla (pokud se do něj nepřidá ředidlo) a proto nenaruší původní nátěr. Navíc je výrazně mechanicky odolnější proti otěru, oděru a odolává působení většiny běžných rozpouštědel.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je možné plechovou střechu (pozink, starou cca 35 let) opatřenou cca 3x nátěrem RENOLAST přetřít nátěrem Superfest?

Bohužel, toto možné není, protože Renolast je asfaltový nátěr a Superfest by na něm praskal (a při nátěru by ho mohl částečně rozpouštět).
Doporučuji pokračovat i nadále nátěrem na bázi asfaltu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Je Izoban vhodný na beton na venkovní teras pod plotem? Teras je postaven ze šalovaček (ztraceného bednění), potaženého lepidlem s perlinkou. Chci, aby nátěr chránil teras proti povětrnostním vlivům, dešti a neloupal se.

Ano, Izoban je vhodný k Vámi popsanému účelu. Loupat se nebude, pokud bude kvalitní podklad (suchý, čistý, savý).

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Stačí jeden nátěr, nebo jich musí být víc? Chceme natřít nové palubky pod střechou Karbolineem extra.

Nátěry by měly být dva, ale protože palubky tím, jak jsou obvykle vybroušené do hladka špatně sají, doporučuji udělat nátěr jeden a třeba za půl roku nátěr druhý. To už bude dřevo více otevřené a nátěr do nich bude lépe penetrovat.

I při prvním nátěru dbejte na to, aby Vám nezůstávaly místa, kde se Karbolineum docela nevsákne do dřeva. Aplikovat slabší vrstvu a dobře roztírat, aby nevznikly mapy.

Pokud z nějakého důvodu např. přístupu apod. musíte udělat dva nátěry hned, doporučuji alespoň časový odstup několika dní a slabší vrstvy.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Lze Izoban použít na umělé jezírko? Jezírko je nyní vyspraveno těsnící maltou a hodlám ještě nanést jednu vrstvu tekuté lepenky a jako finální vrstvu užít šedý Izoban. Bude mít Izoban k lepence přilnavost nebo jej mám užít rovnou na těsnící maltu?

Izoban na lepenku není vhodný, protože tento nátěr není tak pružný jako tekutá lepenka. Můžete ho použít přímo na maltu a v několika vrstvách Vám zaručí nepropustnost.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Lze Karbolilneem natřít palubky a obložení na balkónu? Je jen částečně chráněný, zato obrácený na jih (tedy voda, slunce, voda, slunce … ). Doporučujete takovéto použití a nestane se jantar světle hnědý po několika vrstvách mahagon?

Takové použití je samozřejmě možné.
Jantar se nestane po několika vrstvách mahagonem, protože při frekvenci obnovování nátěru cca 5 let, těch vrstev nebudete mít tolik. Je potřeba počítat s tím, že se natřený odstín na dřevě i dřevo samotné vlivem povětrnostních podmínek stále mění, což je ale běžné u všech nátěrových hmot.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Odráží stříbrná Aluna sluneční paprsky?

Ano, má takovou barvu díky obsahu hliníku, který zde slouží jako pigment, a odráží sluneční  paprsky.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Čím mám natřít zámkovou betonovou dlažbu před domem, aby se mi nešpinila a dala se lépe spláchnout? Chtěl bych bezbarvý nátěr nejlépe.

Z našeho sortimentu se k tomuto účelu výborně hodí Estedien.  Splňuje Vaše požadavky, ale doporučuji aplikaci provést mírně naředěným Estedienem a max. ve dvou vrstvách, aby se barva kompletně vpenetrovala do podkladu a neudělala na povrchu vrstvu nátěrového filmu.

Pozor, Estedien neobsahuje UV filtr ani pigment, a tudíž by při vytvoření vrstvy nátěrového filmu došlo k jeho žloutnutí. Jinak velmi dobře odolává působení vody a zabrání vsakování  nečistot a špinění dlažby.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jak mohu ošetřit spodek svého vozu? Mohu si koupit výrobek Tlumex plast plus a nanést jej s Tlumexem plast? Je to správná volba, nebo na zkorodovaný povrch pod Tlumex doporučujete něco jiného?

Kombinovat Tlumex plast a Tlumex plast plus vedle se samozřejmě můžete, ale smíchat dohromady nejdou. Doporučuji použít Tlumex plast plus, je to moderní materiál s vynikajícími vlastnostmi. Na zkorodovaný povrch použijte jako základ Fest primer a na ten pak nanášejte Tlumex plast plus.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Mohu použít Ekoban lak na venkovní nátěr dřeva, když jsou Ekobany nátěry na beton?

Ano, určitě můžete použít Ekoban lak jak na dřevo, tak na beton, kámen atd. Pouze u toho dřeva je třeba počítat s tím, že Ekoban lak nemá UV filtr a tudíž bude dřevo žloutnout. Takže je lepší pokud bude třeba namořené do nějakého odstínu, což ho ochrání před žloutnutím. Jinak lak sám o sobě nežloutne, takže na ostatních materiálech, které nepodléhají žloutnutí, zůstává trvale čirý.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Roubenka je již jednou natřená olejem před 5 lety, mohu ji teď přetřít vaším Karbolineem?

Ano, můžete, protože z Vámi dříve použitého oleje tam sotva ještě něco zůstalo.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Který z Vašich nátěrů by měl být nejvhodnější na natření omítkové zdi v černé kuchyni (místnost na dělání zabíjaček)? Nátěr by měl odolávat stříkající vodě a měl by být omyvatelný.

Plně omyvatelný a vodě odolávající nátěr je např. Izoban nebo Ekoban Forte. Ovšem  použil bych ho jen za podmínky, že máte zdi místnosti dobře odizolované od zemní vlhkosti, protože Izoban není paropropustný vůbec a Ekoban forte jen v omezené míře. Nicméně ani v tomto případě bych nedoporučil nátěr udělat celoplošně, ale jen např. formou vysokého soklu.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Potřebuji přetřít obrubníky před domem, tak abych zakryl broušené části. Chtěl bych, aby byl nátěr šedý, matný nebo polomatný. Může to být Ekoban?

Ekoban je určen pouze do interiéru. Doporučuji použít o třídu kvalitnější  Ekoban Forte, který je vhodný jak do interiéru, tak i do exteriéru.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Dříve jsme šindelovou střechu natírali Karbolineem ředěným vyjetým olejem. Je nutné stále Karbolineum extra ředit vyjetým olejem?

Karbolineum extra rozhodně není nutné (a ani to nedoporučuji) ředit ničím, natožpak vyjetým olejem! V minulých dobách se používali více či méně úspěšně různé kombinace a receptury pro nátěr dřevěných šindelů

Karbolineum extra je nejpoužívanější nátěrovou hmotou k nátěrům šindele a plně odpovídá požadavkům na ni kladených přímo ve stavu v jakém ji dodáváme na trh.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Použili jsme barvu Izoban modrý na nátěr dělících čar na betonové podlaze. Nyní potřebujeme nátěr odstranit – existuje na to nějaký odstraňovač starých nátěrů?

Izoban lze odstranit běžnými odstraňovači nátěrů. Jedna z jeho vlastností je, že lze celkem snadno opakovaně rozpustit.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy

Jakou barvu použít na dřevěný zahradní domek tak, aby to vydrželo?

Mohu doporučit Karbolineum Extra. Je to ideální a osvědčený nátěr na dřevo se snadnou aplikací. Velmi dobře penetruje do podkladu. Suché, čisté dřevo natřete dvěma nátěry a máte hotovo. Není potřeba žádné další fungicidní napouštědlo. Nehrozí loupání nátěru, ani nebudete muset při obnově nic složitě brousit a odstraňovat.

Stanislav, specialista na nátěrové hmoty a barvy